Wizyta prezydenta Dudy w Egipcie

Prezydent Andrzej Duda udał się z wizytą do Egiptu, gdzie spotkał się ze swoim odpowiednikiem prezydentem Abd al-Fattahem as-Sisim. W rozmowie omówiono kluczowe dla obu krajów kwestie oraz sprawy bieżące w polityce międzynarodowej.

Jak nietrudno zgadnąć z rozmowie ważne miejsce znalazły się tematy takie jak sytuacja na Ukrainie oraz bezpieczeństwo energetyczne Polski. Prezydent Duda zauważył, że jest to pierwsza wizyta polskiego prezydenta od czasu, kiedy Egipt odwiedził pierwszy prezydent po okrągłym stole Lech Wałęsa w 1991 roku, czyli ponad 30 lat temu. Andrzej Duda wyraził przekonanie, że wizyta ta rozpoczyna nową erę we wzajemnych relacjach Polski i Egiptu. W trakcie konferencji prasowej w Kairze polski prezydent poinformował, że zaprosił z rewizytą do Warszawy swojego egipskiego rozmówcę, mając nadzieję, że dojdzie do niej w niedługim czasie.

O sytuacji na Ukrainie

W rozmowie Duda poruszył kwestię obustronnej współpracy w sferze gospodarczej, militarnej oraz rolniczej oraz o potencjalnych możliwościach jeśli chodzi o eksport polskiej żywności. W dyskusji pojawił się wątek wojny trwającej na Ukrainie spowodowanej rosyjską agresją na ten kraj. W rozmowie polski prezydent zwrócił uwagę, że do zakończenia tego konfliktu należy za wszelką cenę doprowadzić pokojowymi metodami. Polityk zaznaczył, że pomijając kwestię sankcji, które muszą dotkliwie uderzać w Rosję, to samo porozumienie nie może być wypracowywane bez udziału Ukrainy. Polski prezydent podkreślił, że rozmowy na temat zakończenia wojny muszą być zgodne z wolą i oczekiwaniami Ukraińców i nie wyobraża sobie jakiegokolwiek pokojowego rozwiązania, które by zostało osiągnięte bez udziału oraz aprobaty Ukrainy.

Bezpieczeństwo energetyczne

Na konferencji prasowej w Kairze pojawił się także problem związany z bezpieczeństwem energetycznym Polski, które zostało zachwiane w wyniku wybuchu konfliktu na Ukrainie. Prezydent Duda potwierdził, że w rozmowie ze swoim egipskim odpowiednikiem poruszył także tą tematykę. Wskazał, że sytuacja energetyczna wynika z uwarunkowań, jakie stawia wdrażanie unijnej polityki klimatycznej.

Jako ostatni z najwyraźniejszych tematów poruszony zostały kwestie współpracy jeśli chodzi o sprzedaż egipskiego gazu skroplonego LNG do Polski. Prezydent przypomniał, że nasz kraj posiada aktualnie rozbudowywany terminal gazowy w Świnoujściu a w planach jest stworzenie drugiego, tym razem pływającego gazoportu, który najprawdopodobniej powstanie w gdańskim porcie. Prezydent zaznaczył, że w tym kontekście Polska uważa Egipt za obiecującego przyszłościowego partnera gospodarczego. Podkreślił, że z tego też powodu Warszawa wspiera toczące się między Kairem a Brukselą negocjacje w kwestii dostarczania do Unii Europejskiej skroplonego gazu.