M.2 PCIe, a może SATA 2,5”, czyli wszystko o formatach i interfejsach dysków

Wybór dysku do komputera czy laptopa wcale nie jest łatwy. Na rynku znajdziemy urządzenia o różnych formatach, rozmiarach i z odmiennymi interfejsami. Co one w ogóle oznaczają i jak wiedza o nich może nam pomóc w wyborze odpowiedniego nośnika? Czy dysk M.2 PCIe będzie lepszy od SATA 2,5”? Sprawdź!

M.2 PCIe,a może 2,5” – jakie formaty mamy do wyboru?

Wśród dysków, zarówno HDD, jak i SSD możemy wyróżnić następujące formaty:

  • 2,5” – są najbardziej popularne, choć w nowoczesnych urządzeniach są powoli zastępowane formatem M.2. Jak sama nazwa wskazuje, mają 2,5 cala – wymiar ten odnosi się do szerokości. Długość zazwyczaj wynosi ok. 10 cm. Podłączane są przy pomocy przewodów SATA.
  • 2 – rozwiązanie to jest obecnie standardem w nowoczesnych, cienkich laptopach, notebookach, a nawet konsolach (PS5). Wielkością nośnik M.2 PCIe przypomina listek gumy do żucia. Charakteryzuje się bardzo łatwą instalacją – montowany jest w odpowiednim gnieździe na płycie głównej. Wystarczy odkręcić śrubkę, włożyć dysk SSD M.2 PCIe i przykręcić śrubkę. Nośniki tego formatu mogą mieć różne wymiary – najpopularniejszy to 2280, czyli 22 mm szerokości i 80 mm długości.
  • mSATA – jest to nośnik mini-SATA, czyli mniejsze wersja standardowego dysku SATA. Formatem przypominają M.2, jednak w przeciwieństwie do nich nie są Oczywiście obsługują jedynie standard SATA.
  • 2 – rozmiarami przypomina dysk 2,5”, jednak jest od niego trochę grubszy. Różnica występuje również w złączu – dane przesyłane są przy pomocy interfejsu PCIe. Również zastosowanie tej wersji różni się od pozostałych formatów. Wykorzystuje się ją do wysokiej klasy stacji roboczych, w serwerowniach i korporacjach, gdzie mamy do czynienia z bardzo dużymi ilościami danych. Format U.2 odznacza się lepszym odprowadzaniem ciepła i działa w wyższych temperaturach niż dysk SSD M.2 PCIe.

Dyski PCIe NVMe czy SATA, czyli co nieco o interfejsach

Czym w ogóle jest interfejs komunikacyjny? Jest to standard, dzięki któremu możliwa jest wymiana danych między nośnikiem pamięci a podzespołami komputera czy laptopa. Wyróżniamy dwa rodzaje: SATA oraz PCIe NVMe. Pierwszy z nich znany jest już z dysków HDD. Jest tani, bardzo popularny i w codziennym zastosowaniu, np. nauce czy pracy biurowej, może sprawdzić się bardzo dobrze.

Interfejs stosowany w dyskach SSD M.2 PCIe – to standard dla protokołu NVMe. Dzięki niemu nośniki półprzewodnikowe mogą osiągać dużo wyższe prędkości zapisu i odczytu. Dyski PCIe 3.0 mogą osiągać ok. 3000/3500 MB/s szybkości, a PCIe 4.0 nawet 6900/7450 MB/s. Modele tego typu polecane są zwłaszcza do profesjonalnych zastosowań, np. do edycji wideo czy obróbki zdjęć. Chętnie wykorzystywane są również przez graczy.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.