Skokowy wzrost finansowania niemieckiej armii. 100 mld euro na zbrojenia

Niemcy znacząco zwiększą budżet przeznaczony na modernizację swojej armii. Bundeswehra ma otrzymać 100 mld euro w ciągu następnych kilku lat.

Jak informuje niemiecki portal Tagesschau rządząca w Niemczech koalicja SPD, Zielonych i FDP wspólnie z opozycyjną CDU/CSU uzgodniły w miniony weekend szczegóły specjalnego funduszu przeznaczonego dla Bundeswehry. W ciągu kilku lat niemiecka armia ma otrzymać aż 100 mld euro na dodatkowe inwestycje. O wynikach trwających ponad 3 godziny rozmów poinformowały w niedzielny wieczór obie biorące udział w rozmowach strony. Spotkanie odbyło się w Berlinie w siedzibie tamtejszego federalnego ministerstwa finansów.

Portal przy okazji przypomniał, że kanclerz Olaf Scholz już 27 lutego, czyli trzy dni po rosyjskiej agresji na Ukrainę zapowiadał stworzenie specjalnego funduszu w wysokości 100 mld euro przeznaczonego na rozwój i dofinansowanie w ramach budżetu obronnego Republiki Federalnej Niemiec na najbliższe kilka lat.

Plany i strategia działania

Minister finansów Niemiec Christian Lindner z FDP złożył zapewnienie, że Bundeswehra zostanie w kolejnych latach wzmocniona dodatkowymi inwestycjami finansowymi w kwocie 100 mld euro. Dodał przy tej okazji, że jest to jeden z elementów niemieckiej strategii dochodzenia do „dwuprocentowego celu NATO”, czyli osiągnięcia nakładu na armie w wysokości 2% PKB rocznie. Wskazał, że cel ten zostanie osiągnięty w przeciągu kilku kolejnych lat.

W ramach pierwszych inwestycji w najbliższych tygodniach wdrożony ma zostać realizowany w trybie przyspieszonym plan zamówień uzbrojenia dla niemieckiej armii, jednocześnie rząd zaczyna tworzyć strategię wzmacniania bezpieczeństwa cybernetycznego i informacyjnego.

Konieczna nowelizacja konstytucji

Jak zauważa Tagesschau negocjacje z opozycją w kwestii wsparcia finansowego dla armii były konieczne z racji tego, że dodatkowy fundusz specjalny ma się znaleźć w Ustawie Zasadniczej, a jak wiadomo nowelizacja konstytucji wymaga poparcis minimum dwóch trzecich głosów zarówno w Bundestagu i Bundesracie. Koalicja rządowa nie ma takiej większości więc samodzielnie nie byłaby w stanie tego przegłosować, jednak wraz z Unią CDU/CSU dysponuje wymaganą do zmiany konstytucji większością, co jest wymagane aby zatwierdzić w Ustawie Zasadniczej fundusz specjalny finansowany z zaciągniętego długu.

Na etapie rozmów punktem spornym stało się określenie dokładnego celu, na jaki fundusz ma zostać przeznaczony. Opozycja chciała, aby był on przeznaczony wyłącznie na cele Bundeswehry. Zieloni z kolei mieli nalegać, aby z tej kwoty 100 mld finansowano także cyberobronę i wsparcie dla krajów partnerskich.