WHO o małpiej ospie. Umiarkowane ryzyko epidemii

Światowa Organizacja Zdrowia uważnie obserwuje rozprzestrzenianie się po świecie przypadków tzw. małpiej ospy. Przedstawiciele WHO oceniają na dzień dzisiejszy ryzyko epidemii tej choroby jako umiarkowane.

Jak dotąd małpia ospa pojawiła się w 27 krajach świata, gdzie choroba ta nie jest uważana za endemiczną, czyli leżących poza Afryką. W krajach tych zanotowano dotychczas 780 przypadków choroby. Takie dane podano w najnowszym raporcie WHO.

Na dzień 2 czerwca najwięcej, bo 207 zakażeń wirusem małpiej ospy zarejestrowanych zostało w Wielkiej Brytanii. W Hiszpanii odnotowano 156 przypadków, w Portugalii 138, w Kanadzie 58 a w Niemczech 57 zakażeń. W Polsce nie stwierdzono jak dotąd ani jednego przypadku osoby zakażonej tym patogenem.

WHO przypomniało, że krajami endemicznymi dla małpiej ospy są państwa leżące w środkowej oraz wschodniej Afryce takich jak np. Demokratyczna Republika Konga, gdzie od początku roku do końca maja liczba zachorowań sięgnęła już 1,3 tysiąca osób, z czego zmarło 58.

Z danych wynika jednoznacznie, że w zdecydowanej większości w krajach pozaafrykańskich chorobę odnotowano u homoseksualnych mężczyzn utrzymujących kontakty seksualne. Między 29 maja a 2 czerwca we wskazanych wcześniej krajach odnotowano mocny procentowy wzrost zachorowań z 257 do 780 przypadków. Jest to więc przyrost o 203 procent. Ponadto WHO stwierdza w raporcie, że obecnie w skali globalnej ryzyko wybuchu epidemii małpiej ospy jest umiarkowane.