Szwedzki rząd i parlament za wstąpieniem do NATO

Szwecja podjęła oficjalnie decyzję o wstąpieniu do NATO. Zgodę wyraził parlament w efekcie czego jeszcze tego samego dnia rząd podjął odpowiednią uchwałę.

Zgoda parlamentu

Decyzja zapadła podczas posiedzenia szwedzkiego parlamentu w poniedziałek 16 maja. Za przystąpieniem do Sojuszu opowiedziała się większość partii zasiadających w izbie. Zgoda ta oznacza, że socjaldemokratyczny rząd Królestwa Szwecji może oficjalnie podjąć decyzję o rozpoczęciu procesu akcesji. Tego samego dnia popołudniu na specjalnym posiedzeniu formalną decyzję podjął szwedzki rząd, o czym został uprzednio poinformowany król Karol XVI Gustaw.

Starania Szwecji o wejście do NATO poparło sześć zasiadających w tamtejszym parlamencie ugrupowań, które łącznie posiadają 304 mandaty spośród 349. W związku z przytłaczającą większością nie odbyło się w tej sprawie głosowanie. Wniosek o akcesję poparli nie tylko rządzący socjaldemokraci ale także inne ugrupowania: liberalno-konserwatywna Umiarkowana Partia Koalicyjna, prawicowi Szwedzcy Demokraci oraz Chrześcijańscy Demokraci a także Liberałowie. Przeciwko akcesji były postkomunistyczna Partia Lewicy i Partia Ochrony Środowiska – Zieloni.

Po akceptacji wniosku premier Szwecji Magdalena Andersson po raz kolejny zaznaczyła, że wejście do NATO to najlepsza dla krajowego bezpieczeństwa decyzja. Rządowe plany w tym zakresie tłumaczyła rosyjską agresją na Ukrainę oraz staraniami sąsiedniej Finlandii o członkostwo w Sojuszu.

Posiedzenie rządu i konferencja

Zgoda parlamentu otworzyła drogę do formalnej decyzji rządu w sprawie dołączenia do NATO. Po posiedzeniu rządu na specjalnie zwołanej konferencji prasowej premier Andersson poinformowała media o decyzji władz. Zapowiedziała, że już wkrótce ambasador Szwecji przy NATO, prawdopodobnie wspólnie z Finlandią, przekaże zatwierdzony dokument władzom sojuszu, co będzie stanowiło potwierdzoną pisemnie chęć oraz zdolność obu krajów do członkostwa w sojuszu obronnym. Towarzyszący szefowej rządu Ulf Kristersson lider opozycyjnej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej dodał, że prowadzona ścisła współpraca z Finlandią w kwestii złożenia wniosku jest praktyczna i korzystna dla obu krajów gdyż skróci oraz uprości czas rozpatrywania złożonego dokumentu.

Premier dodała, że cały proces akcesyjny obu krajów może potrwać około 12 miesięcy, choć niewykluczone, że skończy się szybciej z uwagi na aktualną sytuację. Wskazała, że w tym okresie Szwecja będzie gotowa na wszelkie ewentualności nawiązując do niedawnych zawoalowanych gróźb ze strony Rosji. Polityk wskazała, że jednocześnie z wnioskiem rząd przyjął na tym samym posiedzeniu też specjalny projekt ustawy, który pozwoli na przyjęcie przez ten kraj ewentualnej pomocy ze strony państw NATO oraz UE w przypadku wystąpienia zagrożenia w okresie przejściowym zanim Szwecja stanie się pełnoprawnym członkiem Sojuszu.

Na koniec szwedzka premier podkreśliła, że zarówno Szwecja jak i Finlandia muszą być gotowe na ogromną dezinformację oraz wrogie działania ze strony Rosji, która nie będzie zadowolona z decyzji jakie podjęły oba kraje. Polityk podkreśliła, że nie ma zamiaru informowania Władymira Putina o chęci wstąpienia Szwecji do NATO. Próbę rozmowy ze swoim rosyjskim odpowiednikiem podjęła natomiast szefowa szwedzkiej dyplomacji Ann Linde.