Szwecja i Finlandia i i ich rozmowy z Turcją. Sprzeciw Ankary słabnie

Władze Szwecji i Finlandii wyrażają zadowolenie z postępów rozmów z Turcją odnośnie jej sprzeciwu dla ich członkostwa w NATO.

Szwedzka szefowa dyplomacji wyraziła zadowolenie z pozytywnego przebiegu negocjacji z Ankarą w związku z wnioskiem o wejście do NATO. Zdaniem szwedzkiego resortu dyplomacji rozmowy wyraźnie „posunęły się naprzód”. Podobnego zdania po rozmowach ze stroną turecką jest prezydent Finlandii Sauli Niinisto.

Jak mówi Ann Linde w rozmowie ze szwedzkim dziennikiem „Svenska Dagbladet” jej kraj poczynił zauważalne postępy w kwestii przezwyciężenie sprzeciwu Ankary wobec kandydatury Szwecji do NATO. Dodała, że na rozpoczynającym się szczycie paktu w Madrycie można się spodziewać przełomu.

Szwedzka polityk dodała, że kraj jest przygotowany na ewentualność, że rozmowy z Turcja potrwają dłużej, w związku z czym Sztokholm będzie cierpliwie kontynuować negocjacje po zakończeniu szczytu.

W nieco podobnym tonie wypowiadał się we wtorek 28 czerwca prezydent Finlandii Sauli Niinisto. Zauważył, że w rozmowach osiągnięto „nieco większe wzajemne zrozumienie”. Dodał jednak, że na chwilę obecną jeśli chodzi o wynik rozmów to nie jest ani optymistą ani pesymistą. Fiński prezydent podkreślił, że w przypadku gdyby nie udało się krajom NATO przezwyciężyć tureckiego sprzeciwu to skorzystał by na tym nie kto inny jak sam Władymir Putin.

Przywódcy krajów kandydujących, Szwecji i Finlandii, a także Turecki prezydent mają się spotkać w trakcie zaczynającego się madryckiego szczytu Paktu Północnoatlantyckiego.