Kanadyjski Konwój Wolności powraca. To już pewne

Organizatorzy zimowego Konwoju Wolności w Kanadzie potwierdzili wielki powrót z okazji obchodów „Dnia Kanady”. W związku z tym władze w Ottawie zaczęły zamykać drogi i wzywają do stolicy posiłki.

Władze kanadyjskiej stolicy przygotowują się na powrót Konwoju Wolności. W poniedziałek 27 czerwca wydano komunikat o zamykaniu dróg dojazdowych do stolicy a także poinformowano o wezwaniu do Ottawy sił policyjnych z innych regionów. Oficjalny powód tych działań to zapobieżenie zakłóceniom piątkowych obchodów „Dnia Kanady” jakie mogą wywołać protestujący.

Wracają protesty

Masowe protesty w stolicy Kanady mają ruszyć już ostatniego dnia czerwca, na dzień przed oficjalnymi obchodami. Tego też dnia do miasta ma dotrzeć weteran armii maszerujący w proteście przeciw obowiązkowi tzw. szczepień. Zgodnie z planami protestujący mają pozostać w Ottawie do oficjalnych piątkowych obchodów „Dnia Kanady”, państwowego święta upamiętniającego powstanie Konfederacji Kanady.

W tym czasie grupy stworzone przez uczestników zimowego Konwoju Wolności planują w mieście protesty, a jednym z powodów ma być wprowadzony obowiązek tzw. szczepień na covid. W piątek ma się odbyć koncert przez kanadyjskim Sądem Najwyższym, a następnie przemarsz do ratusza, gdzie zaplanowano wygłoszenie przemówień. Jeśli władza nie pokrzyżuje planów to przed kanadyjskim parlamentem odbędzie się także zabawa taneczna.

Przygotowania władz

Do przybycia protestujących przygotowują się władze Ottawy. Burmistrz Jim Watson oświadczył podczas konferencji prasowej, że administracja nie da się zastraszyć „żadnej grupie, która planuje zakłócić obchody”. Dodał też, że miasto jest przygotowane a służby nie będą tolerować jakichkolwiek nielegalnych działań.

Jak przyznał tymczasowy szef policji w Otawie Steve Bell miasto spodziewa się w piątek przybycia setek tysięcy osób, jednak nie wiadomo ile osób zechce przyłączyć się do protestów. Przekazał dziennikarzom, że do stolicy zostały skierowane różne siły policyjne, w tym także Kanadyjska Królewska Policja Konna. Jak zaznaczył do ulic wokół parlamentu od środy będzie ograniczony dostęp natomiast w dzień obchodów zamknięta ma zostać większość ulic w centrum stolicy. Podkreślił, że policja jest gotowa podjąć zdecydowane i zgodne z prawem działania „w odpowiedzi na groźby, próby okupacji i inne bezprawne zachowania”.