„Szczepionka” na covid, ale nie tylko. Powody końca kariery sportowej Adama Kszczota

Jeden z najbardziej uzdolnionych i utytułowanych polskich biegaczy średniodystansowych, Adam Kszczot, kończy karierę sportową. Na decyzję złożyło się kilka czynników. Jednocześnie sportowiec nakreśla pokrótce swoje plany.

Koniec kariery

32-letni sportowiec ogłosił w poniedziałek 14 lutego, że kończy karierę sportową. Oświadczeniem tym zaskoczył całe środowisko, które współtworzył od lat. Adam Kszczot decyzję o zakończeniu kariery sportowej uzasadnił na stronie serwisu społecznościowego facebook krótko słowami „Coś się kończy coś się zaczyna”.

Sportowiec przyznał, że w jego życiu zaczyna się właśnie nowy etap, w którym będzie przebywał w domu znacznie więcej czasu niż do tej pory. Przyznał, że jego rodzina i bliscy są przyzwyczajeni, że nie ma go w domu przez niemal 250 dni i z niecierpliwością czekają na dzień, kiedy to się zmieni. Powody rodzinne są jednym powodów takiej a nie innej decyzji. Kszczot zaznaczył, że od dawna chciał częściej przebywać z rodziną, z żoną i dziećmi, jednak póki trenuje nie jest to do końca możliwe. Wyznał, że często wracają do niego myśli o dzieciach, które przecież cały czas rosną i nie będą cały czas mały.

Drugi powód zakończenia kariery to jego pogarszające się relacje z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki, co w połączeniu z argumentem ze strony rodziny, jak przyznał sportowiec, ułatwiło sprawę i podjęcie takiej a nie innej decyzji. Adam Kszczot zapowiedział, że oficjalnie koniec jego kariery nastąpi po zakończeniu obecnego sezonu halowego.

Po zakończeniu sportowej aktywności biegacz zamierza podjąć współpracę z biznesem, poświęcić się promowaniu hipoksji symulującej trening wysokogórski i będącej nowoczesną formą treningu pozwalającej na ćwiczenia w warunkach ograniczonej ilości tlenu. Ma też udzielać porad w serwisie dla biegaczy oraz aktywnie prowadzić osobistą stronę internetową. Wśród zapowiedzi znalazło się też napisanie książki.

Kariera Kszczota

Mający 32 lata Adam Kszczot jest dwukrotnym wicemistrzem świata w bieganiu na 800 metrów. Pierwszy srebrny medal zdobył w Pekinie w 2015 roku, drugi w Londynie 2 lata później. Zdobył też trzykrotne mistrzostwo Europy, był multimedalistą mistrzostw świata i Starego Kontynentu w rozgrywkach halowych. Tutaj wywalczył trzy złote medale Mistrzostw Europy oraz jeden na Mistrzostwach Świata. Startował w 2012 roku w igrzyskach w Londynie i w 2016 roku w Rio de Janeiro w obu przypadkach docierając do półfinału.

Niewątpliwie w dorobku sportowym biegacza brakło przysłowiowej „kropki nad i” w postaci medalu olimpijskiego. Fani liczyli na krążek podczas Igrzysk w Tokio, jednak wówczas na skutek potwierdzonych powikłań po tzw. szczepieniu na covid polski lekkoatleta musiał zrezygnować ze startu, gdyż nie mógł się należycie przygotowywać do tej najważniejszej globalnej imprezy sportowej.