Stawka PIT obniżona z 17 do 12%. Sejm przegłosował przepisy

Sejm przyjął nowelizację ustawy zmniejszającą poziom stawki podatku PIT z 17 do 12%. Jest to rozwiązanie ważne dla wielu milionów Polaków.

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym obniża stawkę PIT do 12% z dotychczasowych 17%. W ramach pakietu rozwiązań przyjęta została też rządowa propozycja dotycząca wakacji kredytowych oraz wdrożenia wskaźnika, który ma zastąpić WIBOR. Do przyjętej przez Sejm 12 maja nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Senat zaproponował pakiet poprawek, z których większość zaakceptował Sejm podczas posiedzenia we czwartek 9 czerwca. Po jej przyjęciu ustawa trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy. Gdy Głowa Państwa podpisze nowelizację zawarte w niej rozwiązania wejdą w życie z dniem 1 lipca bieżącego roku.

Przyjęta nowelizacja ustawy o PIT uchwalona w pierwotnej wersji 12 maja wprowadza 5%-tową obniżkę stawki podatku dochodowego od osób fizycznych. Niezmienna zostaje dotychczasowa kwota wolna od podatku wprowadzona z początkiem roku w ramach tzw. „polskiego ładu” oraz wprowadzony próg podatkowy w wysokości120 tysięcy zł. Nowelizacja likwiduje ulgę dla klasy średniej, chociaż będzie możliwość skorzystania z niej w rozliczeniu podatkowym za bieżący rok o ile będzie to korzystniejszy wariant dla podatnika niż w przypadku nowych zasad.

W ramach przyjętych przepisów Sejm opowiedział się też za zaproponowaną przez rząd pomocą w postaci wakacji kredytowych. W jej ramach będzie możliwość przełożenia spłaty w sumie ośmiu rat w roku 2022 oraz 2023. Ich spłata ma zostać przesunięta na koniec aktualnego harmonogramu. Wśród propozycji znalazła się też możliwość zamiany wskaźnika WIBOR na inny, który wypracowany zostanie w najbliższym czasie w trakcie konsultacji z sektorem bankowym. W przypadku, gdyby nie udało się w tym zakresie wypracować porozumienia i rozmowy nie dadzą rezultatu to rząd wprowadzić może zastępczy wskaźnik POLONIA i to w oparciu o niego będzie wyliczana nowa wysokość rat kredytów.