Sądowy finał „Urodzin Hitlera” promowanych przez TVN. Wyroki skazujące

Wyrokami skazującymi zakończyła się głośna sprawa obchodów „urodzin Hitlera” zorganizowanych pięć lat temu w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego. Akcję swego czasu rozpropagowywała intensywnie telewizja TVN, co mocno wzburzyło opinię publiczną. Przez kolejne lata wydawało się, że wymiar sprawiedliwości nic ze sprawą nie robi. Swój sądowy finał znalazła ona dopiero teraz.

We wtorek 31 maja w swoim orzeczeniu sąd jednoznacznie stwierdził, że zorganizowane w podwodzisławskim lesie wydarzenie było publicznym propagowaniem nazizmu. Za to, a także inne przestępstwa sąd wymierzył sześciu uczestnikom kary od 3 miesięcy do roku więzienia w zawieszeniu.

Postępowanie i będący jego efektem proces były pokłosiem rozdmuchanego przez stacje TVN wydarzenia „urodziny Hitlera” jakie odbyło się w maju 2017 roku. Telewizja przedstawiła historię w formie reportażu nakręconego ukrytą kamerą.

Obrona i oskarżenie

Prokurator domagała się o wymierzenie wobec oskarżonych kar bezwzględnego pozbawienie wolności od 8 miesięcy do 1 roku i 4 miesięcy. Obrona z kolei wnosiła o uniewinnienie starając się przekonać, że impreza nie miała charakteru publicznego, a jedynie prywatny, a to nie jest sankcjonowane odpowiedzialnością karną. Obrońcy próbowali dowieść, że osoby uczestniczące w zdarzeniu nie propagowały nazizmu a samo spotkanie miało formę „żartu”, „happeningu” i „zabawy”, który odbywał się w gronie znajomych. Sąd jednak przychylił się do racji przedstawionych przez prokuraturę, która skutecznie udowodniła, że obchody zorganizowano w miejscu publicznym, które często jest odwiedzane przez mieszkańców. W związku z tym organizator musiał mieć świadomość, że osoby postronne mogą być świadkami imprezy.

Werdykt sądu

Z całego grona oskarżonych prokuratura domagała się najsurowszej kary roku i 4 miesięcy bezwzględnego więzienia dla szefa zdelegalizowanego już stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność” Mateusza S., który był organizatorem imprezy. Oprócz propagowania nazistowskiego ustroju w trakcie imprezy usłyszał on zarzut podobnych zachowań na festiwalu Orle Gniazdo a także w trakcie koncertu w rybnickiej dzielnicy Boguszowice. Do tego oskarżony miał na posiadaniu nielegalny skład amunicji. Ostatecznie sąd wymierzył mu karę roku więzienia w zawieszeniu.

Wyrok 10 miesięcy więzienia też w zawieszeniu usłyszał Krystian Z., który także poza „urodzinami Hitlera” brał udział w festiwalu Orle Gniazdo, w dwóch jego edycjach. Karę 8 miesięcy więzienia warunkowo zawieszoną otrzymał także Dawid K. oskarżony o publiczne propagowanie ustroju nazistowskiego w trakcie obchodów „urodzin Hitlera” oraz na koncercie w Boguszowicach. Reszta oskarżonych usłyszała wyroki od 3 miesięcy do pół roku więzienia, którą to także warunkowo zawieszono.