Ruszył pierwszy telefon zaufania dla mężczyzn. Inicjatywa warszawskiej dzielnicy

W Warszawie ruszył pierwszy w Polsce telefon zaufania dedykowany mężczyznom będącym ofiarami przemocy i nie tylko. Choć w teorii skierowany jest tylko do mieszkańców stolicy, to jednak na linię alarmową może zadzwonić praktycznie każdy.

Za uruchomienie projektu odpowiada dzielnica Warszawa Śródmieście a linię uruchomiono we współpracy z Instytutem Przeciwdziałania Wykluczeniom. W informacji dotyczącej uruchomienia telefonu podano, że w Polsce wskutek samobójstw ginie dwukrotnie więcej osób niż w wypadkach samochodowych, a i tak są to statystyki mocno zaniżone. Dane pokazują, że w naszym kraju zdecydowanie częściej na swoje życie targają się mężczyźni niż kobiety. Telefon zaufania ma więc pomóc mężczyznom oferując kanał komunikacji gdzie mogą oni swobodnie porozmawiać na temat swojego życia, psychiki oraz szeroko rozumianych męskich sprawach. Przy telefonie dyżuruje wykwalifikowany męski psycholog, który udziela porad dzwoniącym.

Jak powiedziała zastępca burmistrza Śródmieścia Magdalena Wojciechowska, w dzisiejszym świecie młodych chłopców nikt nie uczy tego w jaki sposób rozmawiać o swoich problemach z wyrażaniem emocji ponieważ stereotypowo od zawsze uważa się, że jest to niemęskie. Mimo postępu obyczajowego nawet obecnie wciąż często usłyszeć można stwierdzenie „chłopaki nie płaczą”. Kobieta przyznała, że ma nadzieję iż nawiązana współpraca z fundacją zajmującą się tego typu zagadnieniami pozwoli „odczarować” ten stary mit. Uważa też, że wspólnie z Instytutem Przeciwdziałania Wykluczeniom uda się stworzyć przyjazną przestrzeń dla męskich rozmów.

Telefon zaufania dla mężczyzn czynny jest w każdą środę między 17 a 19 wieczorem. Po drugiej stronie w tych godzinach dyżuruje wykwalifikowany i zatrudniony przez, koordynujące z ramienia dzielnicowego ratusza projekt, Centrum Pomocy Społecznej Dzielnicy Śródmieście, psycholog.