Resort dyplomacji Federacji Rosyjskiej ogłosił rezygnację z dalszych negocjacji z Japonią odnośnie archipelagu Kuryli Południowych.
W poniedziałek 22 marca Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji poinformowało o decyzji w sprawie zakończenia negocjacji z Cesarstwem Japonii na temat traktatu pokojowego w spornej kwestii archipelagu kurylskiego. Obszar tego archipelagu położony na Oceanie Spokojnym pozostaje źródłem sporu między oboma krajami od zakończenia II Wojny Światowej. Przez kilkadziesiąt lat od tamtego czasu nadal nie został podpisany przez obie strony traktat pokojowy.
Jeśli były szanse na uregulowanie tej sprawy to w ostatnim czasie przekreśliło je w opinii Moskwy stanowisko Japonii odnośnie wojny na Ukrainie. Władze rosyjskie twierdzą, że Tokio prezentuje „nieprzyjazne stanowisko”, w związku z czym nie zamierza w aktualnych okolicznościach kontynuować procesu negocjacyjnego z Japonią w celu zawarcia traktatu pokojowego.
Rosyjski resort dodał, że nie da się prowadzić negocjacji i dyskusji w celu podpisania dokumentu o fundamentalnym znaczeniu dla dwustronnych stosunkach z państwem, które otwarcie prezentuje „nieprzyjazne stanowisko” dążąc tym samym do zaszkodzenia rosyjskim interesom.
Składający się z czterech wysp archipelag Kuryli Południowych jest terytorium spornym pomiędzy Rosją a Japonią od końca II Wojny Światowej. Są one powodem tego, że oba kraje nie podpisały formalnie traktatu pokojowego po zakończeniu światowego konfliktu. Kuryle Południowe, nazywane przez Japończyków Terytoriami Północnymi zostały zajęte w 1945 roku przez Armię Czerwoną razem zresztą archipelagu kurylskiego po tym, jak Japonia ogłosiła kapitulację. Tokio do dziś stoi na stanowisku, że zajęcie tych wysp było nielegalne.