Prezes Europejskiego Kongresu Żydów objęty unijnymi sankcjami

Zaskakujące, ale prawdziwe. Prezes Europejskiego Kongresu Żydów Wieczesław Mosze Kantor został objęty unijnymi sankcjami. Powodem są oczywiście jego związki z Federacją Rosyjską.

Decyzję o tym, żeby Wieczesław Mosze Kantor znalazł się na czarnej liście osób niepożądanych w UE podjęła rada ambasadorów krajów wspólnoty. Werdykt tego gremium był jednogłośny bowiem za objęciem antyrosyjskimi sankcjami prezesa Europejskiego Kongresu Żydów oddano 27 głosów w trakcie spotkania zwołanego w celu ustanowienia kolejnych sankcji wymierzonych w Rosję.

Żydowski działacz i oligarchowie na liście sankcyjnej UE

W trakcie tego samego posiedzenia na czarną listę niepożądanych osób wpisano także prezesa Sbierbanku Hermana Grefa a także aluminiowego potentata Olega Deripaskę. O ile objęcie sankcjami bliskich przyjaciół Władymira Putina oraz wieloletnich sponsorów jego partii jest zrozumiałe, o tyle umieszczenie na tej samej liście ważnego żydowskiego działacza wydaje się być co najmniej lekko zaskakujące.

Związki z polskimi politykami

W kontekście jego znajomości z wieloma polskimi politykami z najwyższego szczebla, co nie jest specjalną tajemnicą, może to być swego rodzaju ostrzeżeniem dla polskich władz, które pomimo oficjalnej postawy antyrosyjskiej jednak próbują nieoficjalnie lawirować zachowując kontakty z postaciami z drugiej strony barykady, z którymi łączą je osobiste interesy. Po wpisaniu Kantora na czarną listę media i politycy w Polsce zapewne będą się mu uważniej przyglądać, co daje cień szansy na to, że opinia publiczna pozna jakieś jego związki z najważniejszymi aktorami krajowej sceny politycznej.

Mosze Kantor i jego działalność

Wiaczesław Mosze Kantor urodził się w Moskwie we wrześniu 1953 roku, w tym roku skończy więc 69 lat. Jest biznesmenem i współwłaścicielem największego w Rosji producenta sztucznych nawozów, firmy Arcon. Jego majątek wyceniany jest na niecałe 4 miliardy dolarów, co daje mu miejsce na liście najbogatszych ludzi świata. Według rankingu „Forbes” z 2018 roku zajmuje na niej jednak dopiero 630-tą pozycję. Szansą na rozpoczęcie kariery biznesowej było dla niego przejęcie upadającej sowieckiej fabryki nawozów sztucznych. Ze wsparciem państwa oraz władz na Kremlu wraz ze wspólnikami kantor zamienił dogorywające przedsiębiorstwo w potężną firmę, która dziś dominuje na rynku rosyjskim i buduje swoją pozycję także w innych krajach. Jednym ze szczególnych miejsc na jego mapie biznesowej stała się Polska, gdzie Kantor wykupił między innymi Zakłady Azotowe Puławy. Wpisanie jego nazwiska na czarną listę oznaczać będzie zmianę jego sytuacji biznesowej w naszym kraju.

Wiaczesław Mosze Kantor łączył biznes z działalnością filantropa. Pełni funkcję przewodniczącego w organizacjach takich jak Europejski Kongres Żydowski, Europejska Rada ds. Tolerancji i Pojednania, Międzynarodowe Forum Luksemburskie w sprawie zapobiegania katastrofom nuklearnym, Fundacja Światowego Forum Holokaustu, Europejski Fundusz Żydowski oraz Rada Polityki Światowego Kongresu Żydów. Czyni go to jedną z najbardziej wpływowych osób wśród społeczności żydowskich. Zdaniem niektórych analityków Kantor, dzięki osobistej znajomości z Władymirem Putinem uczynił organizacje żydowskie narzędziem kremlowskiej polityki, a w zamian za to może bez przeszkód w Rosji rozwijać swoje interesy przez nikogo nie niepokojony.