Dziennikarka Polskiego Radia zwolniona za wpis o katastrofie w Smoleńsku

Afera w Polskim Radiu. W związku z wpisem jednej z dziennikarek na temat Smoleńska redakcja podziękowała jej za współpracę.

Dziennikarka Dorota Kozińska za pośrednictwem serwisu facebook zamieściła wpis na temat katastrofy rządowego samolotu w Smoleńsku w 2010 roku, który narusza standardy i zasady życia społecznego. We wpisie kobieta miała zadrwić i wyrazić się bez należytego szacunku ze śmierci 96 osób, które wówczas zginęły. O zakończeniu współpracy z dziennikarką rozgłośnia poinformowała Polską Agencję Prasową w przesłanym oświadczeniu.

Dorota Kozińska, jednocześnie dziennikarka i krytyk muzyczny na swoim prywatnym profilu na facebooku widocznym tylko dla jej znajomych zamieściła ostry krytykujący obchody 12 rocznicy katastrofy smoleńskiej wpis, w którym stwierdziła, że są one upolitycznione. W jej opinii obchody nie miały nic wspólnego z tą tragedią, jaka rozegrała się w 2010 roku w podsmoleńskim lesie. Dziennikarka w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” wyjaśniła, że wpis był jej formą protestu właśnie przeciw formie obchodów a nie samej tragedii, której ona nie kwestionuje.

W opinii redakcji radia wpis, który zamieściła Kozińska obrażał uczucia wielu osób, włącznie rodzin członków delegacji oraz był ewidentnie szerzeniem mowy nienawiści. W związku z tym Polskie Radio podjęło decyzję o zakończeniu współpracy z dziennikarką. Rozgłośnia wyjaśniła, że jako publiczny nadawca nie może tolerować tego rodzaju zachowań powodujących wzburzenie opinii publicznej. Występek Doroty Kozińskiej jest podobny do niedawnego wpisu pracownicy Muzeum Powstania Warszawskiego. Tam jednak decyzja co do sposobu ukarania niesubordynowanej pracownicy ma zapaść po jej powrocie do pracy ze zwolnienia. Nie podjęto tam od razu decyzji o zakończeniu współpracy.

Zwolniona dziennikarka o fakcie zwolnienia z rozgłośni Polskie Radio Chopin a później także programu Programu Drugiego Polskiego Radia poinformowała na swoim profilu na facebooku dodając, że wszystkie jej audycje znikają w trybie natychmiastowym z internetowej anteny. Podobny los spotkał wszystkie archiwalne odcinki prowadzonych przez nią programów.