Preparaty na covid Johnson & Johnson odradzane w USA

Główni doradcy zdrowia w Stanach Zjednoczonych cofnęli swoje zalecenia do stosowania szczepionki na covid firmy Johnson & Johnson. Powodem takiej decyzji jest wystąpienie poważnego efektu ubocznego po iniekcjach tego preparatu.

Zmiana decyzji

Decyzja podjęta została jednogłośnie podczas głosowania zewnętrznego panelu doradców do spraw tzw szczepionek. Konsekwencją tej decyzji było wydanie przez CDC w ubiegły czwartek zaktualizowanych zaleceń, w których preferuje się preparaty firm Pfizer i Moderna przed specyfikiem Johnson & Johnson. Powodem głosowania oraz zmiany było wystąpienie po podaniu preparatów tej firmy niepożądanego efektu ubocznego w postaci krzepnięcia krwi. CDC, głosem dyrektor Rochelle Walensky jednak nadal nie zmieniło ogólnych zaleceń w kwestii szczepienia jako metodzie mającej pomóc w opanowaniu tzw. pandemii.

Zgony po iniekcjach

W ostatnim czasie odnotowano dziewięć zgonów związanych z krzepnięciem krwi u osób, którym podany został specyfik firmy Johnson & Johnson. Nie jest to wiele na ponad 16 milionów ludzi, którzy otrzymali ten preparat, jednak sam fakt jego wystąpienia zmusił doradców do zmiany. Spośród zmarłych było siedem kobiet i dwoje mężczyzn. Nowe dane uzyskano w ramach systemu bezpieczeństwa i monitoringu skutków szczepionek na covid. W związku z występowaniem tego efektu ubocznego gremium doradcze podjęło decyzję o rekomendowaniu bezpieczniejszych według niego preparatów Pfizera oraz Moderny. Dodali jednak, że szczepionka J&J Janssen nadal powinna być dostępna ale tylko w sytuacji gdy ktoś tego bardzo chce lub ze względów alergicznych nie może przyjąć dwóch pozostałych.

Pierwsze problemy w USA po podaniu zastrzyku Johnson & Johnson pojawiły się wiosną. W tym samym czasie skutek ten zauważono w innych krajach wśród osób, którym podano preparat AstraZeneca. Samych przypadków zakrzepicy w USA odnotowano 54, jednak w przypadku preparatów tych dwóch firm uważa się, że mają one miejsce z nieco innych powodów.

Zakrzepy powstają w żyłach odprowadzających krew do mózgu oraz u pacjentów z niskim poziomem płytek krwi. Dolegliwość tą nazwano „zakrzepicą z zespołem małopłytkowości”, a objawia się ona tydzień lub dwa po iniekcji silnymi bólami głowy, bólami brzucha oraz nudnościami.