Komiks o holokauście znika z kanonu lektur w USA

W amerykańskiej oświacie postępuje tzw. „wojna szkolna”, w ramach której z kanonu lektur znikają niewygodne pozycje.

Tym razem ofiara cenzorskich praktyk w oświacie w USA padł komiks o holokauście „Maus”. Ta budząca kontrowersje pozycja zniknęła z obowiązkowego programu szkolnych lektur dla 13-latków z gimnazjach w stanie Tennessee. Decyzję o jego wycofaniu podjął tamtejszy Zarząd Szkół hrabstwa McMinn.

Zastrzeżenia kuratorium

Kuratorium miało wiele zastrzeżeń co do języka komiksu. Wystarczyło kilka wulgarnych słów oraz wizerunek nagiej kobiety. Zdaniem przedstawicieli środowisk progresywnych postępowców jest to kolejny już atak w konsekwentnych stanach USA na książki i publikacje poruszające w ich mniemaniu wrażliwe kwestie społeczne takie jak rasizm oraz tożsamość płciowa. W tym kontekście mówi się w stanach konserwatywnych o tzw. „wojnie szkolnej”, której kolejnym epizodem i odsłoną ma być wycofanie komiksu „Maus” z kanonu szkolnych lektur.

W tym budzącym kontrowersje komiksie Arta Spiegelmana Żydzi reprezentowani są przez myszy, a naziści przez koty. Polaków pokazano jako świnie. Książka ta otrzymała w 1992 roku nagrodę Pulitzera, co było pierwszym w historii tej rangi wyróżnieniem przyznanym dla komiksu.

Wiele hałasu z błahego powodu

Niespodziewanie z niewinnego wycofania z listy lektur z komiksu zrobiła się sprawa dużego kalibru. Jego autorArt Spiegelman zabrał głos w programie CNN we czwartek 27 stycznia mówiąc, że tworząc ten komiks chciał być tolerancyjny wobec innych ludzi, którzy wcale nie muszą być przecież nazistami.

Kontekst polityczny

Trudno nie dopatrywać się politycznego kontekstu całej sprawy. Decyzję kuratorium wiąże się z obchodzoną w tym roku 77 rocznicą wyzwolenia „nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau”. Muzeum holokaustu w Waszyngtonie zwraca uwagę, że publikacja „Maus” ma istotną rolę w nauczaniu o tej masowej nazistowskiej zbrodni.

Komiks Spiegelmana od początku budził kontrowersje, głównie z powodu przedstawienia czasów Holokaustu w formie rysunkowej. W naszym kraju „Maus” ukazał się w 2001 roku. Ukazanie w nim Polaków jako świń mocno wówczas oburzyło licznych krytyków z uwagi na powielanie krzywdzących stereotypów o Polakach jako antysemitach.