Jakie są główne składowe budowy domu?

Budowa domu to przedsięwzięcie nie tylko wymagające dużych nakładów finansowych, ale również rozciągnięte w dość sporym okresie czasu. Zdecydowanie warto także zapoznać się z wykorzystywanymi przy budowie technologiami, aby na bieżąco kontrolować przebieg poszczególnych etapów budowy – tylko wtedy można być pewnym, że zarówno użyte materiały, jak i technologie są odpowiednie. Na jakie główne składowe należy zwrócić szczególną uwagę?

Fundamenty, czyli solidna podstawa

Poza tym, że budowę domu należy rozpocząć od stworzenia projektu i odpowiedniego przygotowania terenu pod budowę, to pierwszy kluczowym elementem każdej tego rodzaju inwestycji są fundamenty. To na nich opiera się cała konstrukcja, co ma wpływ na jej solidność, wytrzymałość i odporność na różnorodne czynniki. Istnieją różne technologie wykonywania fundamentów, ale najczęściej są to tzw. ławy fundamentowe wykonane z betonu, a jeśli grunt jest mniej nośny, to z żelbetu. Oczywiście kluczową rolę odgrywa tutaj nie tylko zastosowanie właściwej technologii i wykonanie prawidłowej izolacji przeciwwilgociowej, ale również jakość użytych materiałów, takich między innymi jak cement.

Wznoszenie ścian zewnętrznych

Kolejną częścią składową każdej inwestycji budowlanej, która następuje po wylaniu fundamentów, jest wznoszenie ścian zewnętrznych. Oczywiście etap ten może nieco się różnić przede wszystkim ze względu na zastosowany materiał, jednak wciąż najpopularniejszym materiałem budowlanym do stawiania ścian są pustaki i cement. Najczęściej jest to beton komórkowy czy ceramika tradycyjna lub poryzowana. Ale ściany powstają także z silikatów czy keramzytobetonu. Zastosowany materiał w dużej mierze uwarunkowany jest tym, jakich oczekujemy efektów pod względem energooszczędności. Trzeba więc także dobrze rozważyć materiał, który zostanie zastosowany jako izolacja.

Stropy i schody

Po wykonaniu ścian zewnętrznych nadchodzi pora na wykonanie stropów i ewentualnie schodów, jeśli dom przewiduje również piętra lub strych. Stropy można wykonać z użyciem różnych rozwiązań technologicznych. Są to między innymi systemy gęstożebrowe, żelbetowe, a także gotowe prefabrykaty w postaci płyt. Stropy wykonuje się także z drewna. Podobnie sprawa wygląda ze schodami, które można wykonać między innymi na konstrukcji żelbetowej. Większość użytych materiałów na tym etapie budowy to przede wszystkim beton, którego kluczowym elementem jest cement.

Wykonanie dachu

Ostatnim etapem, który jest zwieńczeniem stanu surowego, jest wykonanie więźby dachowej oraz pokrycia dachu. Również w tym przypadku ważne jest zastosowanie odpowiednich materiałów, które mają niebagatelny wpływ na izolację cieplną naszego domu. Koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na jakość prac dekarskich – bardzo często zdarza się, że dachy wykonane przez kiepskich fachowców bardzo szybko dają o sobie znać i generują straty, a co za tym idzie również koszty. Kolejne etapy prac mają za zadanie osiągnąć stan surowy zamknięty, czyli dom musi mieć już okna i drzwi i ściany wewnętrzne. Oczywiście na tych etapach wykonuje się także wszystkie niezbędne instalacje.