Dzięki tym teleskopom zobaczymy niemożliwe. Square Kilometr Array już w budowie!

Grupa naukowców postawiła właściwe pytania i na ich podstawie powstał plan doskonały. Zbudować supernowoczesny radioteleskop, który da odpowiedź na to, jak powstały czarne dziury. Jeżeli jeszcze wątpisz, czy to ma szansę na powodzenie, przyjmij do wiadomości, że to się dzieje naprawdę!

Supermasywne czarne dziury

Wszystko zaczęło się od teorii wielkiego fizyka, Alberta Einsteina. To on odkrył, że masa zagina czasoprzestrzeń. W konsekwencji, gdy w konkretnym miejscu jest za dużo materii, czasoprzestrzeń zapada się w czarną dziurę, tworząc swego rodzaju lejek, z którego nie może się wydostać nawet światło.

Zobacz: Teoria względności pod lupą

Oczywiście wiemy, że takie zjawiska również powstają, gdy skończą się reakcje jądrowe w masywnych gwiazdach. Jednak gdzieś w głębokim kosmosie istnieją supermasywna czarne dziury o masach milionów gwiazd. I nie powstały one raczej w wyniku zderzenia z mniejszymi tego typu obiektami. Badacze raczej przyjmują teorię, że powstały one z bezpośredniego zapadania się obłoków gazów, jeszcze przed tym, jak mogły powstać z nich gwiazdy.

Poszukiwanie dowodów

W świecie naukowym nic nie powstaje bez dowodów. Takie właśnie uczeni mają nadzieję otrzymać z nowego radioteleskopu. Chociaż zastrzegają, że znalezienie i identyfikacja supermasywnych czarnych dziur będzie bardzo trudna. Nie pomaga tu ani nieustająco rozszerzający się Wszechświat, jak i mnogość fal, które docierają do Ziemi. Ciężko jest pochwycić sygnał docierający z bardzo dużej odległości.

Pierwsze zdjęcia z teleskopu

Niestety, na wyniki obliczeń i pierwsze fotografie będziemy musieli jeszcze poczekać. Square Kilometr Array to właściwie sieć radioteleskopów, które będą rozmieszczone, jak sama nazwa wskazuje, na obszarze 1 kilometra kwadratowego. Pola do badania udostępniła im Południowa Afryka oraz Australia. Całą budową zajmuje się International Centre for Radio Astronomy Research i ma trwać w sumie siedem lat. Dlatego też, o wrażeniach z pierwszych obserwacji poczytamy zapewne dopiero koło roku 2028. Czy dadzą one odpowiedź na pytanie, jak powstały czarne dziury?