Dwuwariantowa super „szczepionka” kowidowa dopuszczona w Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania dopuściła do użytku tzw. super – szczepionkę, która ma być skuteczna zarówno w przypadku pierwotnego koronawirusa jak i wariantu omikron. Jest to tym samym pierwszy kraj świata, który dopuścił do użytku ten preparat.

Swoją decyzję Brytyjski Urząd Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych MHRA ogłosił w poniedziałek 15 sierpnia. Jak poinformowano nowy produkt zawiera 25 mikrogramów ze szczepionki przeciwko pierwotnej wersji oraz drugie 25 mikrogramów tej, stworzonej pod kątem walki z wariantem omikron. Ogłoszono, że nowy produkt spełnia wszystkie standardy „w zakresie bezpieczeństwa, jakości i skuteczności”.

Nowa dwuwariantowa „szczepionka” firmy Moderna ma być na Wyspach Brytyjskich dostępna jesienią w charakterze dawki przypominającej. O tym, jakie osoby będą do niej uprawnione będzie decydował Wspólny Komitet ds. Szczepień i Immunizacji JCVI, jednak już teraz wiadomo, że od września osoby w wieku 50+ a także młodsze z tzw. grup podwyższonego ryzyka będą mogły korzystać ze szczepień przypominających.

Oficjalnie w trakcie tzw. pandemii covid zaoferowane szczepionki miały być stworzone w taki sposób, aby przygotować organizm na walkę z pierwotną formą koronawirusa pochodzącą z chińskiego Wuhan. Jednakże, co nie było trudne do przewidzenia, patogen ten zmutował w szereg nowych wariantów, które wywołały duże wzrosty zakażeń na całym świecie. W tym kontekście liczni eksperci domagali stworzenia i przyjmowania „jeszcze skuteczniejszej” tzw. szczepionki.

W trakcie testów nowy preparat podano w Wielkiej Brytanii 437 osobom. Wyniki pokazały, że u osób tych poziom przeciwciał zdolnych do unieszkodliwienia pierwotnego wariantu omikron BA.1 ale i też późniejsze podwarianty BA.4 i BA.5 odpowiedzialne za falę zachorowań w Wielkiej Brytanii. Moderna zgłosiła swój preparat do zatwierdzenia także regulatorom w Unii Europejskiej, Kanadzie oraz Australii. Za kulisami panuje oczekiwanie, że dwuwariantowa „szczepionka” zostanie dopuszczona w Unii Europejskiej już od września bieżącego roku.