Kolejna podwyżka mandatów. Pretekst do „skoku” na pieniądze kierowców

Rząd PiS szykuje kolejny „bicz” na kierowców pod pretekstem dbania o bezpieczeństwo na drogach. Zapowiedziano właśnie kolejne zmiany w taryfikatorze mandatów i niektórych przepisów, w efekcie których dużo łatwiej będzie utracić prawo jazdy.

Dopiero co kierowcy musieli się mierzyć z podwyżkami i zmianami w przepisach, które weszły w życie z początkiem roku, a już od września rządzący zapowiedzieli kolejne zmiany, a dokładniej podwyżki kwot mandatów i zaostrzenie przepisów.

Od stycznia najwyższy mandat w przypadku przekroczenia dozwolonej prędkości o 71 km/h wynosił 2,5 tysiąca złotych, wchodzące od września zmiany przewidują podwojenie tej kwoty w przypadku przyłapania danego kierowcy drugi raz na tym samym „poważnym wykroczeniu” drogowym w przeciągu dwóch lat. Najwyższa kwota mandatu w takim przypadku może w skrajnym przypadku wynieść nawet 5 tysięcy złotych. Jeżeli sprawa trafi do sądu wówczas kara nałożona na kierowcę może sięgnąć nawet 30 tysięcy złotych.

Przepisy, które mają wejść za miesiąc w życie uchwalono w ubiegłym roku łącznie z aktualnie obowiązującym taryfikatorem. Dodane regulacje o recydywie wejść mają w życie z dniem 17 września.

Policjanci, tak jak dotychczas, zanim nałożą mandat będą uprawnieni do sprawdzania informacji o danym kierowcy w Centralnej Ewidencji Kierowców CEK i w oparciu o jego „historię” będą ustalać kwotę nałożonej kary.

Zgodnie z założeniami nowych regulacji od 17 września będą wprowadzone nowe widełki dla mandatów dla kierowców. W przypadku przekroczenia dozwolonej prędkości o nie więcej niż 10 km/h mandat wyniesie 50 zł. Przekroczenie prędkości w przedziale 11-15 km/h kosztować będzie kierowcę 100 zł, 16-20 km/h – 200 zł, 21-25 km/h – 300 zł a w przedziale 26-30 km/h aż 400 zł. Gdy prędkość będzie przekroczona o 31-40 km/h kwota mandatu wyniesie 800 zł a w przypadku recydywy 1600 zł. Kolejne przedziały 41-50 km/h, 51-60 km/h, 61-70 km/h i powyżej 71 km/h oznaczają kwoty mandatów w wysokości odpowiednio 1000, 1500, 2000 i 2500 zł, które to także ulegną podwojeniu w przypadku recydywy z tym samym wykroczeniem.