Jeszcze nie tak dawno niemal każdy, kto usłyszał o bezwarunkowym dochodzie podstawowym uśmiechał się mówiąc, że to nierealna teoria spiskowa. Dziś w kolejnych krajach obserwujemy coraz to kolejne pilotażowe próbne programy wprowadzające lokalnie tą skrajnie socjalistyczną koncepcję. Ostatnio rząd Irlandii podjął decyzję o wypłacaniu tej formy świadczenia rodzimym artystom przez okres trzech lat.
Informacje na ten temat podał w piątek 14 stycznia serwis informacyjny BBC. Bezwarunkowy dochód podstawowy ma być wypłacany w związku z ograniczeniem działalności artystów z powodu epidemii covid.
Dzień wcześniej, we czwartek 13 stycznia wystartowały konsultacje grupy zadaniowej ds sztuki i kultury w Irlandii, które mają potrwać 2 tygodnie do 27 stycznia włącznie. Zespół ten opracować ma szczegóły i to w jaki sposób dochód podstawowy dla artystów będzie działał. Wstępnie sugerowana kwota wypłaty wynosi 10,5 euro za godzinę. Projekt obecnie dotyczy około 2000 artystów. Dane te jednak mogą ulec zmianie.
Catherine Martin, irlandzka minister turystyki, kultury, sztuki, Gaeltacht, sportu i mediów poinformowała, że w ramach projektu rząd przekaże kwotę około 25 milionów euro. Zgodnie z założeniem wypłaty mają ruszyć w pierwszej połowie bieżącego roku. Wyznaczona przez nią grupa zadaniowa ma określić metody i sposoby jak pomóc poddźwignąc kondycję sztuki po szkodach wywołanych epidemią covid, choć w zasadzie należało by powiedzieć, że są to skutki irracjonalnej polityki rządu przez ostatnie niemal dwa lata. Według minister tego rodzaju polityczna interwencja zdarza się raz w ciągu życia jednego pokolenia.
Dochód podstawowy, jego projekt, był pierwszym zadaniem jakie postawiono tejże grupie. Ma on być wypłacany artystom z sektorów sztuki, kultury, sztuki audiowizualnej, występów na żywo i organizacji imprez, które to zostały najmocniej dotknięte ograniczeniami. Aktualnie grupa prowadzi debatę nad szczegółami, w tym nad celem projektu, określeniem listy osób uprawnionych do otrzymywania świadczeń, sposobu ich wyboru oraz zdefiniowaniem wysokości dochodu.