Austria odracza wprowadzenie obowiązku „szczepień” na covid

Austriackie władze podjęły decyzję o czasowym odroczeniu w czasie obowiązku tzw. szczepień na covid. Decyzję rządu przekazał minister zdrowia tego kraju.

Obowiązek, który miał być zgodnie z wcześniejszymi założeniami wprowadzony od marca został odroczony w czasie o co najmniej trzy miesiące. Minister uzasadnił to faktem, że wariant omikron wirusa mutuje a Karoline Edtstadler dodała, że wprowadzenie i egzekwowane sankcji związanych z obowiązkiem byłoby nieproporcjonalne wobec rzeczywistej skali zagrożenia jakie ten ostatni wariant ze sobą niesie.
W sprawie zawieszenia obowiązku tzw. szczepień wystąpili na wspólnej konferencji minister zdrowia Austrii Johannes Rauch oraz minister ds. europejskich Karoline Edtstadler. Odroczenie wprowadzenia obowiązku jest efektem przedstawionego we środę 9 marca raportu specjalnej komisji, której zadaniem była ocena skutków wejścia w życie obowiązku.

Jak podano, obowiązek został zawieszony na razie na trzy miesiące z uwagi na liczne argumenty, że tego rodzaju działanie byłoby nieuzasadnionym naruszaniem praw podstawowych obywateli kraju. W ciągu tych trzech miesięcy ta sama komisja ma ponownie ocenić sytuację i opublikować kolejny raport, od którego zależeć będą następne decyzje.

Jak zaznaczono, wirus ulega zmianom w związku z czym także i władze muszą reagować elastycznie. W związku z zawieszeniem obowiązku odroczone zostają także wszelkie kontrole szczepień. Minister zaznaczyła jednak, że w dowolnym momencie będzie można wprowadzać zmiany w tym aspekcie na podstawie zarządzenia ministra zdrowia.