Amerykańskie CDC zaleca „szczepionkę” kowidową dzieciom poniżej 5 roku życia

Naukowcy doradzający dla amerykańskiego CDC wydali zalecenie do stosowania tzw. szczepionki na covid dla dzieci poniżej 5 lat.

Choć wydawać by się mogło, że propaganda kowidowa i naciski na przyjmowanie kolejnych dawek preparatu już ustąpiły, to jednak są kraje, gdzie w dalszym ciągu próbuje się na wszelkie sposoby usiłuje się ludzi na wszelkie sposoby do tego nakłaniać pomimo udowodnionej już nieskuteczności tych eksperymentalnych specyfików.

W sobotę 18 czerwca doradcy naukowi Centrów ds. Kontroli i Zapobiegania Chorób CDC wydali jednogłośną rekomendację dla szczepienia tymi preparatami dzieci poniżej 5 roku życia. W efekcie tego do iniekcji kwalifikują się wszyscy Amerykanie oprócz niemowląt poniżej 6 miesiąca życia.

Jak donosi „New York Times”, po wydaniu tej decyzji oczekuje się od dyrektor CDC, dr Rochelle P. Walensky szybkiego jej zatwierdzenia. Jak podaje gazeta szczepienia w tej grupie wiekowej mają mogą się zacząć nawet już w najbliższy wtorek.

W szczegółach wygląda to tak, że preparat firmy Moderna będzie dostępny do stosowania o dzieci między 6 miesiącem a 5 rokiem życia. Z kolei specyfik Pfizera będzie mógł być stosowany ale tylko u dzieci do 4-go roku życia i nie młodszych niż 6 miesięcy.

Rekomendacja jest efektem dwudniowego spotkania doradców Komitetu ds. Zdrowia Publicznego, którzy wysłuchali dowodów, które mają potwierdzać skuteczność preparatów szczepionkowych u najmłodszych dzieci. Komisja na wcześniejszym etapie niejednokrotnie naciskała, aby Pfizer przedstawił dane. Ponadto zauważyła, że preparat tej firmy dla zapewnienia ochrony dzieciom wymaga trzech dawek podczas gry ten od Moderny wymaga tylko dwóch. Ostatecznie jednak uznali, że specyfiki obu firm są bezpieczne dla dzieci i powodują wytworzenie przeciwciał na poziomie zbliżonym do tego u młodych osób dorosłych.

Kilka dni temu na zastosowanie tzw. szczepionek u dzieci jednomyślnie zgodził się zespół ekspertów doradzających FDA, Agencji ds. Żywności i Leków.