Studia podyplomowe to idealne rozwiązanie dla ludzi w każdym wieku. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób ma odwagę podążać za swoimi marzeniami. Zmiana zawodu, czy kierunku kariery już mało kogo dziwi. Dzisiaj stawiamy na stały rozwój w każdej dziedzinie życia. Dla kogo są studia podyplomowe, gdzie ich szukać i co konkretnie wnoszą do naszego życia?
Czym są studia podyplomowe?
Studia podyplomowe, to odrębna ścieżka kariery naukowej. Inna niż studia magisterskie i doktoranckie. Aby móc rozpocząć naukę na wybranym kierunku, należy wcześniej ukończyć studia licencjackie, magisterskie bądź inżynierskie, które niekoniecznie muszą być związane z nowo obraną drogą kariery. Czas trwania dodatkowego fakultetu, to na ogół 10 semestrów. Po ukończeniu „podyplomówki” otrzymuje się świadectwo ukończenia studiów, a nie jak w przypadku studiów dyplom ukończenia. Na ogół na zakończenie studiów podyplomowych piszę się egzamin końcowy, bądź pracę końcową.
Dla kogo są studia podyplomowe?
Zwykle są to studia w trybie zaocznym, a zajęcia odbywają się w weekendy, co nie powinno zatem kolidować z pracą zawodową. Aby uczestniczyć w zajęciach, musimy poświęcić swój wolny czas, co może być dość trudne dla osób zapracowanych. Jednak w dobie pandemii coraz więcej uczelni decyduje się na prowadzenie zajęć w trybie online.
Dlaczego warto sięgać po nowe umiejętności?
1. Obecnie coraz większa liczba pracowników posiada ukończone studia wyższe. Trudno zatem o wyróżnienie się na tle konkurencji. Jeśli chcemy się rozwijać i poszerzyć wachlarz naszych możliwości, umiejętności i kompetencji warto kształcić się i pogłębiać wiedzę w danej dziedzinie. Daje nam to przewagę na arenie zawodowej.
2. Jeśli chcemy wyróżnić się na rynku pracy, to dodatkowe kompetencje będą idealnym pomysłem. Specjalistom w wąskiej dziedzinie, dodatkowy fakultet pomoże rozbudować curriculum vitae, a także umożliwi aplikowanie na wyższe stanowisko. Przyszli pracodawcy z pewnością docenią chęć naszego rozwoju i poszerzania horyzontów.
3. Dodatkowa wiedza i kompetencje bezpośrednio przekładają się na nasze poczucie własnej wartości. Dzięki kształceniu na dodatkowym kierunku i kontakcie z ludźmi o odmiennym od naszego wykształceniu i w różnym wieku, zdobędziemy cenne umiejętności interpersonalne. Ten aspekt powinien być szczególnie ważny dla osób na stanowiskach kierowniczych lub bazujących na kontakcie z klientem. Zdarza się, że dzięki ludziom poznanym na studiach znajdziemy nową pracę lub poznamy ciekawego partnera biznesowego.
4. Zdobywając wyżej wymienione kompetencje, możemy spodziewać się docenienia przez pracodawców, co powinno przekładać się na wyższe zarobki. Często dzięki ukończeniu dodatkowego kierunku mamy szansę na awans lub bardziej prestiżową posadę. Jeśli jesteśmy ambitni i chcemy się rozwijać, a nie mamy aktualnie wolnej gotówki, warto rozważyć kredyt gotówkowy, który pomoże nam zrealizować ten cel.
Studia podyplomowe to inwestycja finansowa i czasowa. Nie ma jednak nic bardziej opłacalnego niż inwestycja w siebie, szczególnie taka, która zwróci się z nawiązką. Nauka to rozwój, a dodatkowo przy wyborze interesującego nas kierunku, rozwija horyzonty i otwiera nowe drzwi. Już sam fakt wpisania do CV kolejnego fakultetu, czy specjalizacji, zyskujemy w oczach osoby rekrutującej, która widzi, że ma do czynienia z osobą ambitną i nastawioną na rozwój.