Zmasowana obecność chińskiej armii w Cieśninie Tajwańskiej. Zagrożenie obecnego status quo

W piątek 5 sierpnia w Cieśninie Tajwańskiej doszło do poważnego naruszenia przestrzeni powietrznej i akwenu wodnego przyległego do Tajwanu. Do godziny 17 czasu lokalnego, czyli 11 czasu polskiego w operacji wzięło udział 68 samolotów chińskiego lotnictwa oraz 13 okrętów wojennych. Informację o zintensyfikowaniu chińskiej obecności w regionie podał tajwański resort obrony dodając, że część jednostek Chińskiej Republiki Ludowej przekroczyła medianę cieśniny.

Resort obrony Tajwanu podkreślił, że podejmowane przez Pekin działania realnie zagrażają istnieniu obecnego status quo w regionie cieśniny. Resort oświadczył, że stanowczo potępia działania zaburzające tajwańską przestrzeń morską i powietrzną oraz zapowiedział dalszą ochronę demokracji i wolności przed zewnętrznymi zagrożeniami.

W odpowiedzi na działanie chińskich sił Tajwan wysłał własne samoloty bojowe oraz okręty wojenne w celu monitorowania sytuacji. Uruchomione zostały też na wyspie systemy obrony przeciwrakietowej.

Chińska eskadra w przestrzeni Tajwanu

Około godziny 21.30 czasu lokalnego tajwański resort obrony podał informację o pojawieniu się w w strefie identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu ADIZ 49 samolotów wojskowych chińskiego lotnictwa. Różnica względem wcześniej podanej liczby wzięła się stąd, że nie uwzględniono w niej maszyn poruszających się po zachodniej stronie mediany cieśniny.

Grupa 49 samolotów, które tego dnia naruszyła ADIZ obejmowała 24 myśliwce Su-30 rosyjskiej produkcji, 10 myśliwców Shenyang J-16, 7 myśliwców Chengdu J-10, a także 6 myśliwców Shenyang J-11 i 2 myśliwce Shaanxi Y-8. Resort przyznał, że była to druga najliczniejsza w całej historii liczba maszyn, które jednocześnie naruszyły przestrzeń nad Tajwanem. 30 maszyn z tej grupy, w tym myśliwce Shenyang j-11 oraz Su-30 w piątek przekroczyło linię mediany Cieśniny Tajwańskiej, która stanowi niepisaną granicę kontroli morskiej biegnącą przez geograficzny środek cieśniny między wyspą a Chinami kontynentalnymi. Podczas wcześniejszego rekordowego naruszenia w październiku 2021 roku w tajwańskiej strefie ADIZ znalazło się w sumie 56 chińskich samolotów bojowych. Według ekspertów ta zmasowana demonstracja wojskowa ma mieć związek z obchodami 72 rocznicy powstania Chińskiej Republiki Ludowej.

Chińskie manewry trwają od czwartku 4 sierpnie i obejmują ćwiczenia wojskowe na wodzie oraz w przestrzeni powietrznej wokół Tajwanu. Część z nich przeprowadzona została zaledwie 20 km od tajwańskiego wybrzeża. Manewry te miały być częścią chińskiej odpowiedzi na niedawną wizytę na w Tajpej Nancy Pelosi, spikerki Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, przeciwko której Pekin zdecydowanie protestował od momentu, gdy tylko ogłoszono takie plany.