Włoski parlament rozwiązany. Finał politycznego trzęsienia ziemi

Finał wielkiego politycznego trzęsienia ziemi we Włoszech. Prezydent rozwiązał parlament po tym jak rozpadła się koalicja rządząca.

Finał politycznego kryzysu

Decyzję o rozwiązaniu parlamentu prezydent Włoch Sergio Mattarella ogłosił we czwartek 21 lipca podpisując jednocześnie stosowny dekret w tej sprawie. Decyzja jest rezultatem wcześniejszej dymisji rządu włoskiego premiera Mario Draghiego, która nastąpiła wskutek rozpadu koalicji. W związku z tym Włochy staja w obliczu kolejnych, przyspieszonych wyborów parlamentarnych jesienią tego roku.

Rano we czwartek 21 lipca premier Draghi złożył na ręce prezydenta nieodwołalną dymisję. Dzień wcześniej we włoskim Senacie doszło do bezprecedensowego wydarzenia kiedy trzy ugrupowania koalicyjne, Ruch Pięciu Gwiazd, Forza Italia i Liga, nie wzięły udziału w drugim już w ostatnich dniach głosowaniu nad wotum zaufania dla powołanego 17 miesięcy temu rządu jedności narodowej.

Wystąpienie Głowy Państwa

Sergio Mattarella w swoim wystąpieniu w Pałacu Prezydenckim oświadczył iż jego decyzja wynika z całkowitego braku szans na stworzenie nowej parlamentarnej większości koalicyjnej zdolnej do stworzenia stabilnego rządu.

Prezydent podkreślił, że aktualnie najważniejsze zadania związane są z realizacją projektów zawartych we włoskim krajowym planie odbudowy. Szef państwa wskazał, że zdymisjonowany gabinet do chwili powołania kolejnego gabinetu będzie zajmował się kwestiami bieżącymi. Uzasadnił to tym, że w chwili obecnej nie jest możliwe całkowite przerwanie funkcjonowania rządu z uwagi na problemy takie jak wysokie koszty energii, trudności ekonomiczne, wysoką inflację, agresję rosyjską na Ukrainę i jej wpływ na bezpieczeństwo w Europie.

Dodatkowo wskazał, że nie można przerwać działań odnośnie walki z pandemią covid. W wystąpieniu prezydent zaapelował do ugrupowań politycznych, aby w nadchodzącej kampanii wyborczej starały się wnieść „konstruktywny wkład” w nadrzędnym interesie kraju.Zgodnie z

normalnym terminem wybory odbyły by się w pierwszej połowie 2023 roku, jednak w przypadku przedterminowego rozwiązania parlamentu muszą się one odbyć nie później niż w ciągu 70 dni. Media typują, że jednym z najbardziej prawdopodobnych terminów jest 25 września.