Spór sądowy na linii Moderna – Pfizer. Producenci „szczepionek” na covid na wojennej ścieżce

Koncern farmaceutyczny Moderna złożył do sądu pozew, w którym oskarżył amerykańskiego giganta Pfizera oraz BioNTech o skopiowanie technologii mRNA.

Spór między gigantami farmaceutycznymi

Jak donosi Reuters powołując się na oświadczenie prezesa Moderny, firma z USA i jego partner, w ocenie prawników jego koncernu bezprawnie skopiowali tą technologię przy opracowywaniu pierwszej tzw. „szczepionki” na covid, którą zaakceptował i dopuścił do użytku rząd Stanów Zjednoczonych. Moderna niezmiennie uważa, że to ona jako pierwsza opracowała to innowacyjne rozwiązanie a Pfizer z BioNTech-em najzwyczajniej dokonali kradzieży.

Taki obrót spraw zdaje się dowodzić, że najwięksi światowi beneficjenci czerpiący gigantyczne profity ze sprzedaży tzw. „szczepionek” mających zaradzić kryzysowi pandemicznemu zaczynają rywalizować między sobą o jak największy kawałek przysłowiowego „tortu”, a wręcz nawet o absolutną dominację i wyeliminowanie konkurencji.

Sprawa trafia do sądu

Jak oświadczył Moderny Stephane Bancel koncern składa pozew w celu ochrony innowacyjnej technologii mRNA, którą firma ta opracowała jako pierwsza kosztem wielomiliardowych nakładów środków a także opatentowała na blisko 10 lat przed początkiem pandemii.

Moderna uważa, że Pfizer wraz z BioNTech bez pozwolenia skopiowały opracowaną przez nią technologię opatentowaną już w latach 2010 – 2016. Jej działanie ma polegać na tym, że preparaty mRNA mają „uczyć” ludzkie komórki sposobu wytwarzania białka wywołującego odpowiedź immunologiczną.

Moderna innowatorem

Agencja Reutera przypomina, że amerykańska Moderna jako innowator pierwsza opracowała tą technologię a niemiecki BioNTech wraz z amerykańskim Pfizerem dopiero w tym czasie współpracowały nad jej opracowaniem. Jednakże amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zezwoliła w grudniu 2020 roku w pierwszej kolejności na stosowanie preparatu Pfizera, natomiast produktu Moderny dopiero tydzień później.

Początkowo Moderna informowała, że z uwagi na nadzwyczajna sytuację w związku z pandemią nie będzie egzekwować własnych praw patentowych aby pomóc innym podmiotom w opracowywaniu własnych preparatów na covid. W marcu 2022 roku firma jednak zmieniła zdanie i przekazała, że domaga się poszanowania swojej własności intelektualnej przez Pfizera oraz BioNTech.