Rosja z sojusznikami zapowiada odpowiedź na poszerzenie NATO

Władymir Putin zapowiedział, że Rosja wraz ze swoimi sojusznikami odpowiednio zareaguje na rozszerzenie NATO o Szwecję i Finlandię.

Prezydent Rosji w poniedziałek 16 maja spotkał się w Moskwie z przedstawicielami państw Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym aby omówić kwestię wspólnej odpowiedzi na potencjalne rozszerzenie sojuszu NATO o Finlandię oraz Szwecję. Na zebraniu oprócz przedstawicieli Rosji pojawiły się delegacje z Armenii, Tadżykistanu, Kirgistanu, Kazachstanu oraz Białorusi. Pierwszym z poruszonych tematów było wycofanie się Moskwy z Rady Państw Morza Bałtyckiego, co jak podkreślono nie zmieni faktu rosyjskiej obecności w Regionie. Kreml w tej sprawie wysłał już do Sekretariatu Rady w Sztokholmie oficjalne powiadomienie o wystąpieniu kraju z tej struktury.

Ponadto Rosja wycofać się miała też z Konferencji Parlamentarnej Morza Bałtyckiego. W wydanym w tej sprawie oświadczeniu podano jednak, że wszelkie próby całkowitego wyparcia kraju z Bałtyku są z góry skazane na porażkę. Moskwa bowiem otwarcie zapowiada kontynuowanie współpracy z odpowiedzialnymi partnerami oraz organizowanie wydarzeń związanych z kluczowymi dla rozwoju regionu kwestiami. Władze w Moskwie zapowiadają w związku z tym obronę wspólnego lokalnego dziedzictwa oraz ochronę interesów rosyjskich obywateli w tym regionie.