Portugalski powrót do „normalności”. Ostre restrykcje mimo 90% zaszczepionych

Im dłużej trwa tzw. pandemia tym bardziej odległy wydaje się być powrót do zapowiadanej normalności. Kolejnym przykładem na naszych oczach staje się Portugalia, w której pomimo zaszczepienia preparatem na covid niemal 90% społeczeństwa, wprowadzono surowe ograniczenia mocno dotkliwe w okresie świąteczno – noworocznym.

Mit powrotu do „normalności”

Sytuacja w Portugalii pokazuje dobitnie, że zapowiedzi i obietnice polityków o powrocie do normalnego stylu życia po osiągnięciu określonego poziomu zaszczepienia populacji są niczym innym jak mitem i kłamstwem oraz mają charakter swego rodzaju wodzenia ludzi „za nos”.
21 grudnia premier kraju Antonio Costa ogłosił wejście w życie nowych, jeszcze bardziej dotkliwych i uciążliwych dla mieszkańców, restrykcji. Jak wyjaśnił socjalistyczny szef rządu ograniczenia są forma walki z przybierającą na sile szósta falą epidemii koronawirusa. Uzasadnił ich wprowadzenie osiągnięciem w ostatnich dniach wysokim, jego zdaniem, poziomem zakażeń dobowych wynoszących 5 tysięcy osób. Z wielu innych krajów wiemy, że ograniczenia nie mają żadnego przełożenia na rozprzestrzenianie się wirusa, a są dla władzy bardzo wygodnym pretekstem do przykręcenia śruby społeczeństwu.

Dotkliwe ograniczenia

Premier Costa zaznaczył, że w obliczu wysokiej liczby wykrytych pozytywnych testów zdecydował się na wprowadzenie limitów czasu pracy w lokalach gastronomicznych, placówek rozrywkowych i handlowych w okresie od 25 grudnia do 9 stycznia. Na ten okres zamknięte mają być bary oraz dyskoteki, co uderza szczególnie w organizatorów imprez i eventów sylwestrowo – noworocznych.

W tym okresie firmy i urzędy, w których jest to możliwe jaką przejść na zdalny tryb pracy. Do 10 stycznia wstrzymane są też zajęcia w szkołach. Od pierwszego dnia Świąt we wszystkich hotelach w kraju będzie obowiązywał wymóg okazania negatywnego testu na covid. Podobnie rzecz będzie się mieć w przypadku uroczystości religijnych, wydarzeń kulturalnych oraz sportowych. Tak samo będzie 24 i 25 a także od 30 grudnia do 1 stycznia jeśli chodzi o kasyna, restauracje i wstęp na zabawy noworoczne. To tylko kilka przykładów na to, jak w praktyce wygląda hucznie zapowiadany powrót do tzw. „normalności” w krajach z wysokim współczynnikiem wyszczepienia populacji.