Pierwszy przypadek małpiej ospy w województwie świętokrzyskim

W województwie świętokrzyskim odnotowano pierwszy w regionie przypadek występowania tzw. małpiej ospy. Zakażonym jest młody mężczyzna. Przypadek z województwa świętokrzyskiego jest jednym około dwustu dotychczas wykrytych w naszym kraju.

Jest to pierwszy oficjalnie potwierdzony przypadek pojawienia się w województwie tej choroby. Chory trafił do kieleckiej Kliniki Chorób Zakaźnych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Jak poinformowała Polską Agencję Prasową rzeczniczka szpitala Anna Mazur-Kałuża stan pacjenta jest w chwili obecnej w miarę stabilny, a jego życie nie jest zagrożone. Rzecznik przekazała, że pierwszy pacjent z potwierdzonym zakażeniem trafił do placówki początkiem sierpnia, gdzie został odizolowany od innych chorych.

Małpia ospa na pierwszym etapie pojawiają się objawy przypominające grypę, dopiero później na skórze zaczynają być widoczne wykwity. Najczęściej odnotowywane objawy to wysoka gorączka sięgająca 39 – 40 stopni, powiększone węzły chłonne, złe samopoczucie ogólne, osłabienie, ból głowy i pleców a także wysypka i zmiany skórne.

Małpia ospa jest choroba odzwierzęcą wywoływaną przez wirus MPXV, który należy do rodziny Orthopoxvirus. Zakażenie następuje poprzez bezpośredni kontakt poprzez krew lub płyny ustrojowe z zakażonymi zwierzętami. Najczęściej zwierzętami będącymi źródłem zakażenia są wiewiórki, króliki, ale także zakażone myszy bądź szczury. Może ono nastąpić poprzez ugryzienie przez zwierzę będące nosicielem wirusa.

Choroba może się też przenosić z człowieka na człowieka lecz wymaga to bliskiego kontaktu, także intymnego, które ma miejsce podczas stosunków seksualnych. W tym przypadku zakażenie następuje droga kropelkową, bądź przez kontakt z krwią bądź przez śluzówki wydzielinami w trakcie bezpośredniego kontaktu z zakażoną osobą. Dotychczas na zachodzie Europy najwięcej odnotowanych przypadków i ognisk choroby dotyczyło młodych homoseksualnych mężczyzn aktywnie współżyjących z innymi mężczyznami.