Pierwszy bank w Polsce wprowadza kartę biometryczną. Bank pocztowy przeciera szlak

Pierwszy w Polsce bank wprowadza do swojej oferty kartę biometryczną dla klientów indywidualnych. Bank Pocztowy, bo o nim mowa, pozwoli na uwierzytelnianie transakcji odciskiem palca bez konieczności podawania kodu PIN.

Bank Pocztowy poinformował we środę 10 sierpnia, że jako pierwsza w Polsce instytucja udostępnia klientom indywidualnym kartę biometryczną. Jej wdrożenie nastąpiło we współpracy z Mastercard oraz francuską firmą Thales, która jest autorem produktu. Dokonanie płatności zbliżeniowej z użyciem karty będzie wymagało odcisku palca jej posiadacza.

Jak wskazała Sylwia Kos, dyrektor departamentu bankowości cyfrowej i usług płatniczych w Banku Pocztowym, odcisk palca a wraz z nim pozyskany wzorzec biometryczny linii papilarnych jest czymś unikatowym i niepowtarzalnym, co oznacza wyeliminowanie użycia karty przez osobę nieuprawnioną, inną niż właściciel karty. Dyrektor podkreśliła, że bank Pocztowy jako pierwszy bank na rodzimym Polskim rynku i jako jeden z nielicznych w Europie wprowadza to innowacyjne rozwiązanie.

Karty biometryczne wchodzą na rynek

Bank Pocztowy wydawanie kart biometrycznych rozpoczął w grudniu ubiegłego roku, jednak wówczas był to pilotażowy program skierowany do klientów biznesowych. Zarząd podkreślił, że poszerzenie tej oferty o klientów indywidualnych jest kolejnym działaniem, które wpisuje się w strategię cyfrowych rozwiązań mających na celu upowszechnianie i zwiększanie bezpieczeństwa transakcji bezgotówkowych.

W wydanym komunikacie bank podał, że do sprzedaży trafia właśnie I limitowana edycja 950 sztuk biometrycznych kart oferowana osobom posiadającym już konto w Banku Pocztowym. Klienci otrzymują kartę kurierem wraz z niedużym urządzeniem służącym do rejestracji dwóch odcisków palców. Jak zaznaczono, jest to wprowadzone dla wygody klientów. Jak wskazała Joanna Moskalik, naczelnik wydziału produktów płatniczych, depozytowych oraz inwestycyjnych z zabezpieczonej biometrycznie karty klient może także korzystać zbliżeniowo oraz tradycyjnie bez konieczności podawania kodu PIN. Rzecz jasna korzystanie z bankomatów i wpłatomatów będzie nadal tego kodu wymagało.

Bank zapewnia, że wzorzec biometryczny będzie przechowywany tylko na karcie płatniczej i nie trafi do systemów banku, nie będzie też przesłana do terminala POS ani bankomatu. Jak jednak wiadomo nie od dziś każda technologia powszechnie udostępniana ludziom zawiera zwykle rozwiązania i funkcje, o których się im nie mówi. Nie jest wykluczone więc, że tak będzie właśnie w tym przypadku pomimo oficjalnych deklaracji.