ONZ odnawia stosunki z Afganistanem pod rządami Talibów

Pół roku po wycofaniu się USA z Afganistanu i powrocie Talibów do władzy ONZ przywraca formalne stosunki dyplomatyczne z tym krajem.
Organizacja Narodów Zjednoczonych podjęła decyzję o przywróceniu relacji z Afganistanem. Rada Bezpieczeństwa zdecydowała o tym głosami 14 krajów w czwartek 17 marca. Od głosu wstrzymała się jedynie Rosja. Oznacza to więc koniec swego rodzaju „kwarantanny” na arenie międzynarodowej.

Formalne i trwałe stosunki z afgańskimi Talibami zostały przywrócone pomimo tego, że ich rządy nadal nie są uznawane na arenie międzynarodowej. Nowe władze w obliczu trudnej sytuacji ekonomicznej kraju są skłonne iść na kompromisy, w związku z czym składają społeczności międzynarodowej kolejne oferty porozumienia.

W przyjętej przez Organizację Narodów Zjednoczonych nie zostało użyte określenie „taliban”. Porozumienie definiuje jedynie nowy mandat dla misji politycznej ONZ-u w Afganistanie na okres jednego roku nazwane Manua. W jego ramach zatwierdzone zostały kluczowe aspekty współpracy na poziomach humanitarnym, politycznym oraz obrony praw człowieka.

Nowy mandat MANUA ma kluczowe znaczenie między innymi w sytuacji, kiedy konieczne by było szybkie reagowanie na kryzys humanitarny bądź ekonomiczny w tym kraju. Ambasador Norwegii przy ONZ Mona Juul podkreśliła, że ma ono także cel nadrzędny jakim jest pokój oraz stabilność w Afganistanie pod rządami Talibów.

Norwegia jest głównym autorem tekstu dokumentu o współpracy. Mówi on między innymi o takich kwestiach jak promowanie pokoju oraz stabilizacji w Afganistanie a także wsparciu dla narodu afgańskiego w obliczy współczesnych wyzwań i trwającego bezprecedensowego kryzysu.