W Indiach ogromne ilości niewykorzystanych tzw. szczepionek na covid trafią do utylizacji. Powodem tego jest spadek chętnych do przyjęcia preparatu.
Z powodu malejącego zainteresowania a co za tym idzie zapotrzebowania na dawki przypominające, do tej pory w całych Indiach wyrzucono już około 100 milionów dawek preparatu.
Największy na świecie producent szczepionek przeciwko Covid-19, firma Serum Institute of India SII podała, że musiała wyrzucić „na śmietnik” już 100 milionów przeterminowanych dawek tzw. szczepionki, które nie zostały wykorzystane w Indiach w ostatnich miesiącach. Firma już końcem ubiegłego roku wstrzymała produkcję z uwagi na niewielkie zainteresowanie szczepieniami na covid.
Dyrektor generalny indyjskiej firmy SII Adar Poonawalla oświadczył, że termin przydatności preparatów, które zalegały w magazynach upływał we wrześniu bieżącego roku, w związku z czym konieczna była ich utylizacja. Jak zauważył, dawki przypominające przestały się cieszyć zainteresowaniem, ponieważ coraz więcej ludzi ma już „dosyć Covid-19”, dodając, że osobiście sam należy do tej właśnie grupy.
Firma SII jest producentem indyjskiej wersji „szczepionki” Vaxzevria firmy AstraZeneca pod nazwą Cocishield. To na ten właśnie preparat przypada w całych Indiach 90 % wszystkich dotąd wykonanych w tym kraju iniekcji. Około 70 % populacji tego kraju liczącego 1,375 mld mieszkańców przyjęło jak dotąd minimum dwie dawki tego eksperymentalnego preparatu przeciwko koronawirusowi. Skala utylizacji wynikająca ze spadku zainteresowania „szczepieniami” wskazuje, że raczej nie należy spodziewać, aby te wskaźniki procentowe znacząco poszły jeszcze w górę.