Nowy rozdział w relacjach Polski z Iranem. Szef MSZ z wizytą w Teheranie

W sobotę 7 maja zaczęła się pierwsza od 2014 roku wizyta szefa polskiego MSZ w Iranie na zaproszenie tamtejszych władz.

W trakcie wizyty Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau spotkał się z prezydentem Islamskiej Republiki Iranu Ebrahimem Raisim oraz swoim odpowiednikiem, szefem irańskiej dyplomacji Hosejnem Amir-Abdollahijanem. Poruszono kwestie dwustronnej współpracy obu krajów oraz trwającej wojny na Ukrainie. Wizyta miała charakter bilateralny.

Zapowiedź rzecznika

W piątek 6 maja, dzień przez rozpoczęciem wizyty na temat jej głównych punktów poinformował rzecznik resortu dyplomacji Łukasz Jasina. Wskazał na przekazanie stanowiska Polski odnośnie wojny na Ukrainie w kontekście tego, że Iran nadal nie potępił rosyjskiego ataku na ten kraj. Dodał, że w Teheranie minister Rau ma odbyć rozmowę z prezydentem Ebrahimem Raisim, przewodniczącym Islamskiego Zgromadzenia Konsultatywnego, czyli irańskiego parlamentu Mohammadem Bagherem Khalibafem i odbyć konsultacje z Hosejnem Amir-Abdollahijanem, ministrem spraw zagranicznych Iranu.

Główne punkty i cele wizyty

W trakcie wizyty obaj szefowie dyplomacji podpisali umowy o dwustronnej współpracy w zakresie kultury, edukacji, nauki, sportu, młodzieży oraz środków masowego przekazu. Szef polskiego MSZ oddał też hołd żołnierzom i cywilom, Polakom i tym innych narodowości, którzy zostali przyjęci w Iranie przed 80-iu laty, kiedy to dowodzona przez generała Władysława Andersa Armia Polska podczas ewakuacji ze Związku Sowieckiego znalazła schronienie właśnie w Iranie. W sumie w kraju tym w 1942 roku znalazło się około 120 tysięcy Polaków, w tym cywile. Ponad połowa tej liczby to były dzieci. Ze względu na stan zdrowia i trudne warunki śmiertelność w Armii Andersa była wysoka i wielu nie wróciło do ojczyzny. Ci, którzy zmarli pochowani zostali na cmentarzach w Teheranie i Isfahanie, które zostały odwiedzone w ramach wizyty przez polskiego szefa dyplomacji.

Aby upamiętnić akcję przejścia Armii Andersa ze Związku Radzieckiego przez terytorium dzisiejszego Turkmenistanu do Iranu przygotowana została też wystawa „Szlaki nadziei. Odyseja wolności”. Jej współorganizatorem jest Instytut Pamięci Narodowej. Część wystawy otworzył szef MSZ Zbigniew Rau, kolejną zaś otworzy szef IPN w trakcie swojej wizyty planowanej w późniejszym czasie.