Macron i Scholz układają się z Rosją. Putin ostrzega przed destabilizacją

Nie ustają próby prezydenta Francji i kanclerza Niemiec jeśli chodzi o załagodzenie relacji z Władymirem Putinem. Kolejna rozmowa obu polityków z rosyjskim przywódcą miała miejsce w sobotę 28 maja. Jak podało biuro prasowe niemieckiego rządu prezydent Francji Emmenuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz podjęli wspólną inicjatywę w sprawie rozmów w Putinem. Połączenie telefoniczne zaplanowano w godzinach okołopołudniowych w minioną sobotę.

Rozmowa Macron – Scholz – Putin

Dyskusja na łączach pomiędzy politykami trwała około 80 minut. Rozmawiano o trwajacej wojnie na Ukrainie i możliwościach jej zakończenia. Obaj zachodni politycy mieli zaapelować do rosyjskiego przywódcy o to, by natychmiast doprowadził do zawieszenia broni oraz wycofał siły wojskowe. Wezwali też o niezwłoczne podjęcie poważnych i bezpośrednich negocjacji w ukraińskim prezydentem w celu znalezienia dyplomatycznego rozwiązania trwającego konfliktu. Z drugiej strony Władymir Putin miał też zapewnić, jak oświadczył Kreml po zakończonej rozmowie, że podejmie działania w kwestii pomocy przy eksporcie zboża z Ukrainy za pośrednictwem portów leżących nad Morzem Czarnym.

Francja i Niemcy wobec wojny

Kontakty Niemiec i Francji z Putinem niezmiennie pokazują, że oba te kraje wciąż wierzą w dobrą wolę ze strony rosyjskiego przywódcy. Paryż i Berlin nadal liczą, że możliwe jest zawarcie satysfakcjonującego wszystkich układu z Federacją Rosyjską. Jednocześnie w obu tych krajach w ostatnim czasie wyraźnie zmieniła się narracja odnośnie wojny.

Francuskie media podkreślają powolne i trudne, ale jednak stałe postępy rosyjskich wojsk i zauważają pewne „zmęczenie” apelami prezydenta Zełenskiego. To tylko pierwszy z brzegu przykład, że część krajów europejskich wręcz „przebiera” nogami, aby powrót do sytuacji sprzed wojny nastąpił możliwie jak najszybciej.

Odpowiedź Rosji

Z drugiej strony Putin miał przestrzec Scholza i Macrona, że dalsza destabilizacja Ukrainy poprzez dostawy zachodniej broni do tego kraju tylko pogorszy sytuację. Rosyjski prezydent potępił ich niebezpieczny charakter. AFP zauważa, że według Putina niezwykle niebezpieczne jest „zalewanie” Ukrainy bronią z Zachodu.

Kwestia jeńców i ludności cywilnej

Scholz wraz z Macronem wezwali w rozmowie rosyjskiego przywódcę do tego, aby zapewnił poprawę jeśli chodzi sytuację humanitarną ludności cywilnej. W dyskusji poruszono temat traktowania wziętych do niewoli jeńców wziętych do niewoli w Mariupolu i okolicy na południowym wschodzie Ukrainy a zwłaszcza bojówkarzy z neobanderowskiego pułku Azow. Z uwagi na to, że Rosja oddziały te określa jednoznacznie jako nazistowskie i zapowiada traktowanie ich jako terrorystów, co ma wyłączyć ich z działania konwencji chroniącej jeńców wojennych, jest jednak mało prawdopodobne aby Rosja na ten postulat przystała. Z zadowoleniem przyjęto „pozytywne zobowiązanie” Putina jeśli chodzi o zgodne z konwencjami traktowanie innych ukraińskich jeńców wojennych.