Koniec stanu epidemii. 16 maja zniknie w całej Europie

W dniu 16 maja w Polsce i w całej Europie oficjalnie zostanie zniesiony stan epidemii i znikną ostatnie uciążliwe ograniczenia.

Fakt, że ostatnie restrykcje znikają jednego dnia we wszystkich krajach jest, zdaniem wielu, dowodem na to, że całą operacją pandemiczną sterował zza kulis ponadnarodowy globalny rząd. Oficjalnie nikt tego nie potwierdzi choć fakty mówią same za siebie.

Na 16 maja zarówno w Polsce jak i w innych krajach Starego Kontynentu zapowiedziano wprowadzenie kolejnych zmian jeśli chodzi o covidowe restrykcje. W samolotach latających pomiędzy miastami Europy nie będzie już wymogu noszenia masek. W Polsce tego samego dnia minister zdrowia Adam Niedzielski znosi stan epidemii zastępując go stanem zagrożenia epidemicznego.

Zmiany przewiduje opublikowany w poniedziałek 9 maja przez RCL projekt rozporządzenia szefa resortu zdrowia. Zniesienie stanu epidemii trwającego od 20 marca 2020 roku nastąpi z początkiem przyszłego tygodnia, czyli z dniem ogłoszenia nowego rozporządzenia.

W uzasadnieniu dla podjętej decyzji napisano, że poprawia się stan epidemiologiczny na terytorium Polski a rozprzestrzenianie się zakażeń koronawirusem gwałtownie traci swój impet. Następuje szybkie zmniejszenie ilości hospitalizacji, w związku z tym zasadne jest zniesienie stanu epidemii.

Jest to kolejny etap odchodzenia od ograniczeń po tym, jak 28 marca zniesiono obowiązek zasłaniania twarzy maską w pomieszczeniach zamkniętych za wyjątkiem tych, gdzie prowadzona jest działalność lecznicza oraz aptek. Od tego czasu nie ma już obowiązku kierowania na kwarantannę, zlikwidowano szpitalne oddziały covidowe oraz tzw. tymczasowe dla osób chorych na covid.

Z kolei z dniem 1 kwietnia zmieniły się zasady zlecania oraz wykonywania testów na obecność koronawirusa, o czym od tego dnia decyduje lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, przy czym dotyczy to testu antygenowego. PCR można zlecić np. przed przyjęciem do szpitala. Na test od tego dnia nie można już się samodzielnie zapisać przez formularz on-line bądź konsultanta na infolinii. Nie można go też wykonać w aptekach ani tzw. mobilnych punktach wymazowych.