Kolejne „ciosy” Sądu Najwyższego USA w ruchy „postępowe”. Czy wraca normalność?

W ostatnich tygodniach Sąd Najwyższy USA wydaje wyroki godzące w dogmaty lewicowej politycznej poprawności. Niedawno wyrok tego federalnego trybunału unieważnił stanowe prawa nakładające ograniczenia na noszenie broni ze sobą a niedługo później orzekł, że Konstytucja USA nie gwarantuje kobietom prawa do aborcji, czyli zabicia nienarodzonego dziecka. Oba wyroki wywołały furię i wściekłość lewicowych aktywistów a wiele wskazuje, że to dopiero początek. Coraz więcej Amerykanów uważa, że następne w kolejności będzie orzeczenie znoszące prawo do zawierania małżeństw przez osoby tej samej płci.

Konserwatywne wyroki

Opinię, że małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny podziela, duża część Amerykanów. 57% ankietowanych jest zdania, że Sąd Najwyższy w swoim kolejnym orzeczeniu prawdopodobnie zniesie prawo do zawierania homomałżeństw. Przeciwnie uważa 43% badanych.
W piątek 24 czerwca SN orzekł w sprawie Roe przeciwko Wade, obalając wydany w 1973 roku wyrok, który w późniejszym czasie stał się podstawą do tego, aby o zabijaniu dzieci nienarodzonych w USA decydowały władze poszczególnych stanów.

Amerykańskie media wskazują na opinie jakie wydała większość sędziów Sądu Najwyższego we wskazanej sprawie z 1973 roku, a którą sformułował konserwatywny sędzia Clarence Thomas. Miał on przy tej okazji zaapelować do kolegów o uchylenie orzeczenia odnośnie uznawania homozwiązków za równoprawne małżeństwa. To głównie na tej podstawie wielu przypuszcza, czego dotyczyć będzie kolejny wyrok.

Tradycyjne małżeństwo zyskuje

W USA w społeczeństwie stopniowo wzrasta poparcie dla tej tradycyjnej koncepcji małżeństwa. Przeprowadzony w maju bieżącego roku sondaż zlecony przez konserwatywne ugrupowania merican Values i Family Research Council pokazał, że aż 82% badanych zgadza się z tezą, że małżeństwo powinno być dopuszczalne tylko pomiędzy kobietą i mężczyzną. W sondażu brało 801 Republikanów oraz sympatyzujących z nimi niezależnych wyborców. Jest to skokowy wzrost, bowiem inne badanie CBS News oraz New York Times, przeprowadzone zaledwie w lutym pokazywało 56%-towe wsparcie dla „idei” legalizacji małżeństw jednopłciowych.

Nie wiadomo na chwilę obecną jak podważenie wyroku Roe przeciwko Wade wpłynie na frekwencję w zaplanowanych w listopadzie wyborach do Kongresu, jednak, co podkreśla Jak podkreśla CBS News, kwestia ta nie wpływa na skłonność Amerykanów do głosowania.