Hiszpania zmieni podejście do covid

Jak poinformował hiszpański dziennik „El Pais” władze w Madrycie od dłuższego czasu rozważają zmianę podejścia do epidemii covid.

Według informacji pozyskanych ze źródeł rządowych „El Pais” napisał, że hiszpański rząd chce zmienić podejście i zacząć traktować koronawirusa podobnie jak grypę sezonową i inne choroby układu oddechowego. Według lokalnych mediów Hiszpania w niedługim czasie ma oficjalnie ogłosić zmianę strategii. Byłby to więc kolejny już kraj, który ogłasza taki zamiar po niedawnych zapowiedziach płynących z Izraela, który rozważa przejście na tzw. „model szwedzki”.

Jednym z powodów, dla których koncepcja ta jest rozważana jest szybko postępujący spadek śmiertelności w hiszpańskiej populacji. W szczegółach ma to wyglądać tak, iż nie będzie już codziennych raportów na temat liczby nowych zachorowań. Zmniejszeniu ma też ulec liczba wykonywanych testów tak, aby nie poddawać testom każdej osoby, która wykazuje choćby jeden z symptomów zakażenia.

Zgodnie z planowanymi do wdrożenia nowymi wytycznymi wirus covid miałby odtąd w Hiszpanii być traktowany tak samo jak sezonowe infekcje grypy. Skalę jego transmisji szacowano by na podstawie danych zbieranych przez lekarzy w szkołach, w wybranych placówkach medycznych i ośrodkach zdrowia. System monitoringu zostałby więc znacząco uproszczony.

Informacje przekazane przez dziennik oficjalnie potwierdził premier kraju Pedro Sanchez. Poinformował on, że rząd w związku ze spadkiem wskaźnika śmiertelności zakażonych zamierza zmienić politykę wobec epidemii covid. Zaznaczył, że można zaobserwować powoli warunki do ostrożnej debaty w kwestii zmian w tym zakresie. Dodał, że należy oceniać na bieżąco ewolucję choroby innymi parametrami, nie tylko za pomocą testów, jak dotychczas. Zmiany strategii były przygotowywane już od lata 2020 jednak dopiero teraz prace weszły w ostatnią fazę. Planowany jest obecnie cykle spotkań roboczych w tej sprawie, jednak mało prawdopodobne jest by niwa strategia wdrożona została przed szczytem obecnej fali.