Zniesienie stanu epidemii. Decyzja w najbliższym czasie

Rząd przymierza się do zniesienia stanu epidemii w związku z dalszym spadkiem ilości zakażeń i zachorowań na covid.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski był gościem rozmowy na antenie stacji Polsat News, gdzie zdradził, że rząd w najbliższym czasie zamierza znieść stan epidemii. Później miałby obowiązywać stan zagrożenia epidemicznego, czyli stopień niżej niż epidemia.

Szef resortu wskazał, że prawdopodobnie decyzja o zniesieniu stanu epidemii zapadnie jeszcze przed końcem miesiąca. Aktualnie, jak wskazał polityk, trwa analiza tego, jakie regulacje prawne muszą ulec zmianie i dostosowaniu do nowej rzeczywistości w związku z przejściem do stanu zagrożenia epidemicznego. Ten natomiast, jak podkreślił Niedzielski, będzie utrzymany przez wakacje do jesieni, kiedy to zależnie od rozwoju sytuacji będą na bieżąco podejmowane stosowne decyzje.

W programie ministra zapytano także o kwestię czwartej dawki preparatu zwanego szczepionką. Polityk odparł, że aktualnie resort z uwagą obserwuje wdrażanie ostatnich rekomendacji EMA odnośnie kolejnego zastrzyku w innych krajach, gdzie podaje się je osobom powyżej 80 roku życia oraz tym z upośledzoną odpornością organizmu. Decyzja w tej kwestii ma zostać podjęta także w najbliższym czasie.