Zniesienie masek, kwarantanny i izolacji. Rząd wydał oficjalny komunikat

Rząd wydał oficjalny komunikat odnośnie definitywnego zniesienia obowiązku noszenia masek, kwarantanny oraz izolacji. Zaledwie kilka dni temu Minister Zdrowia poinformował o przekazaniu stosownych rekomendacji w tej sprawie do Kancelarii Premiera z zaleceniem zniesienia tych ograniczeń z dniem 1 kwietnia.

W poniedziałek 21 marca rząd ustami rzecznika Piotra Mullera zapowiedział zajęcie się podczas wtorkowego posiedzenia rządu otrzymaną rekomendacją z resortu zdrowia odnośnie zakończenia covidowej kwarantanny, izolacji oraz obowiązku noszenia masek.

O tym, że koniec tych obostrzeń jest bliski świadczy fakt, że od kilku dni mówią o tym już całkiem otwarcie urzędnicy ministerstwa. Końcem ubiegłego tygodnia szef resortu zapowiedział, że ich zniesienie miałoby nastąpić z końcem miesiąca. Był to więc de facto kolejny komunikat do Polaków żeby wytrzymali jeszcze tylko dwa tygodnie, które to było powtarzane od początku tzw. pandemii i stało się jednym z jej symboli. Stwierdzenie to było przez ostatnie dwa lata podstawą dla dziesiątków prześmiewczych memów.

Zapowiedzi zniesienia uciążliwych przepisów niedługo po Ministrze Zdrowia powtórzył i potwierdził rzecznik resorty Wojciech Andrusiewicz mówiąc, że zniesienie masek jest bardziej pewne, natomiast likwidacja izolacji i kwarantanny także „raczej powinny zniknąć z naszego życia”.

Rzecznik rządu Piotr Muller podkreślił, że ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie po wtorkowym posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że konkretnych komunikatów odnośnie tych kwestii można spodziewać się w najbliższych dniach, a w jego opinii zniesienie tych ograniczeń jest raczej pewne, ponieważ decyzje kierunkowe właściwie zostały już przyjęte.