Zmasowane uderzenie w przestępczość w Rio. Gangi rozbite przez policję

W dawnej stolicy Brazylii Rio de Janeiro policja przeprowadziła operację wymierzoną przeciwko tamtejszej przestępczości zorganizowanej. Jak podano w działaniach przeciwko gangom zginęło kilkanaście osób.

Policja w Favela Complexo do Alemao w dzielnicy brazylijskiego Rio de Janeiro poinformowała, że wskutek prowadzonych działań śmierć poniosło nie mniej niż 18 osób. Spośród zabitych 16 osób to podejrzanych o przynależność do zorganizowanych grup przestępczych. Pozostała dwójka do mieszkaniec faweli w wieku 50 lat oraz jeden z funkcjonariuszu biorący udział w działaniach w wieku 38 lat.

Nieco rozbieżne dane podało Biuro Obrońcy Praw i Komisja Praw Człowieka brazylijskiego stowarzyszenia adwokackiego, które w oparciu o posiadane informacje podało liczbę 20 zabitych.

W specjalnej operacji brało udział prawie 400 funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa. Wykorzystano w niej kilka pojazdów opancerzonych oraz cztery samoloty. Głownym celem operacji w Favela Complexo do Alemao był gang zajmujący się okradaniem pojazdów, które przewoziły towary i pieniądze.

W ostatnim czasie, w tej dzielnicy, która jest areną regularnych starć sił bezpieczeństwa z przestępczością zorganizowaną parającą się w dużej mierze handlem narkotykami zginęło pięć osób. Tak podają tamtejsze władze lokalne.