Zmarła była biathlonistka Adrianna Piller

Kolejna w ostatnim czasie dotkliwa strata dla polskiego sportu. We czwartek 4 listopada Polski Związek Biathlonu poinformował o śmierci byłej biathlonistki Adrianny Piller. Sportsmenka miała zaledwie 42 lata.

Kobieta niejednokrotnie reprezentowała nasz kraj na zawodach w biathlonie. Duże sukcesy odnosiła już w młodości, bowiem stawała nawet na podium podczas Mistrzostw Świata Juniorów oraz Uniwersjady, gdzie startowała jeszcze pod swoim nazwiskiem panieńskim Babik.

Wśród juniorów

Adrianna Piller swoją życiową przygodę z biathlonem rozpoczęła we wczesnych latach 90-tych XX wieku, pod czujnym okiem trenera Józefa Pawlika, a później braci Szyda. Występowała wówczas w barwach klubu KS Biathlon Wałbrzych i reprezentując go zdobyła w 1998 roku mistrzowski juniorski tytuł w sprincie. Wówczas miała już na swoim koncie także medal seniorskich letnich Mistrzostw Świata w biathlonie zdobyty rok wcześniej, w 1997. Wtedy też startując w sztafecie wraz z Magdaleną Grzywą, Iwoną Grzywą oraz Dorotą Grucą zdobyła brąz. W kolejnej edycji tej samej imprezy, tym razem w Osrblie, także udało jej się stanąć na najwyższym stopniu podium, ale w sprincie indywidualnym.

Sportsmenka odniosła również sukcesy zimą. Podczas uniwersjady 1998/99 zdobyła srebrny krążek w biegu na 15 km oraz ponownie brąz w sztafecie z Agatą Suszką oraz Iwoną Daniluk. Ten sam rezultat uzyskała po kilku tygodniach na Mistrzostwach Świata Juniorów tym razem w sztafecie z Magdaleną Grzywą i Magdaleną Gwizdoń.

Oficjalna reprezentacja seniorów

Adrianna Babik aż dziewięć razy reprezentowała Polską w zawodach w ramach Pucharu Świata. Pierwszy raz startowała w styczniu 1997 roku nie mając jeszcze 18-tu lat. Wówczas w sprincie w Ruhpolding zajęła 92 miejsce, natomiast w biegu drużynowym wspólnie z Agnieszką Wanżewicz, Magdaleną Gwizdoń oraz Sylwią Ziemianin zakończyła bieg z jedenasta lokatą. Indywidualnie najlepszy w swojej karierze start pucharowy zaliczyła w tych samych zawodach dwa lata później kończąc sprint na 42 pozycji.

W sezonie 1998/99 w sztafecie zajęła w Oberhofie miejsce szóste oraz siódmą pozycję w klasyfikacji Mistrzostw Świata w Kontiolahti. W obu biegach w tym sezonie startowała w sztafecie razem z Agatą Suszką, Anną Stera oraz Magdaleną Gwizdoń. Kariera w biathlonie zakończyła się dla Adrianny Piller z powodów zdrowotnych w 1999 roku. W ostatnich latach wróciła jednak do tego sportu, jednakże nie jako uczestniczka zawodów a jako sędzia.

Komunikat o śmierci sportsmenki przekazał Polski Związek Biathlonu we czwartek 4 listopada, nie informując jednak o przyczynach. Uroczystości pogrzebowe Adrianny Piller odbyły się dwa dni później w sobotę 6 listopada. Była biathlonistka została pochowana na cmentarzu w Czarnym Borze.

Brak informacji o przyczynie śmierci budzi, wobec podobnych niewyjaśnionych zgonów w ostatnim czasie, nie pozbawione zasadności podejrzenie o związek ze szczepieniem na covid. Nie ma jednak potwierdzonych informacji na temat tego czy była biathlonistka przyjęła preparat, czy też nie. Ani lekarze ani rodzina nie udzielają żadnych informacji w tym temacie.