Zmarł prof. Zbigniew Gruca, wybitny endokrynolog i gastroenterolog

Akademia Medyczna w Gdańsku poinformowała o śmierci profesora Zbigniewa Grucy specjalisty z endokrynologii i gastroenterologii a także uznanego chirurga. Lekarz był wieloletnim kierownikiem gdańskiej Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Endokrynologicznej Akademii Medycznej. Profesor zmarł we środę 6 kwietnia. Nie podano szczegółów na temat przyczyn zgonu, co jak zawsze wśród części komentatorów rodzi spekulacje. Nic jednak nie wskazuje, aby spowodowały ją jakieś nadzwyczajne okoliczności.

Wiadomość o śmierci lekarza podał Gdański Uniwersytet medyczny, w którym profesor pracował w latach 1957 – 2003. Prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gruca specjalizował się w chirurgii ogólnej, endokrynologii oraz gastroenterologii. Z jego inicjatywy wprowadzono nowoczesne metody operacyjnego leczenia w tych odmianach chirurgii. Profesor w 1989 roku założył Sekcję Zakażeń Chirurgicznych Towarzystwa Chirurgów Polskich, której był wieloletnim prezesem. Po 2010 roku został jej członkiem honorowym. W 2003 roku założył i kierował Pomorską Fundacją Rozwoju Chirurgii ponadto przez wiele lat piastował funkcję prezesa Oddziału Gdańskiego Towarzystwa Chirurgów Polskich. Profesor należał też do Klubu Chirurgii Endokrynologicznej, a także organizacji zagranicznych Societe Internationale de Chirurgie, Collegium Internationale Chirurgie Digestive, European Society of Oncological Surgery i Infection Society. Był też korespondentem peruwiańskiej Academia Peruana D`Chirurgia.

Za całokształt swojej działalności wielokrotnie był odznaczany. W 1980 otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, cztery lata później Medal 40-lecia Polski Ludowej. W 1988 roku uhonorowano go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2001 roku Medalem Komisji Edukacji Narodowej a także Złotym Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jak podano w oficjalnym komunikacie msza pogrzebowa wraz z pochówkiem odbędzie się 13 kwietnia w Kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Gdańsku-Wrzeszczu.