Zmarł prof. Marian Zembala, były minister zdrowia. Prokuratura zabezpiecza dowody

Nie żyje profesor Marian Zembala, kardiochirurg i były minister zdrowia w rządzie premier Ewy Kopacz. Zmarł przed południem w sobotę 19 marca w wieku 72 lat. Śmierć wybitnego lekarza otacza aura tajemniczości bowiem nie podano zbyt wielu szczegółów a w domu zmarłego prokuratura prowadzi czynności związane ze zdarzeniem i zabezpiecza wszelkie ślady.

Działania prowadzi Okręgowa Prokuratura z Gliwic. Śmierć wydaje się na pierwszy rzut oka naturalna, lecz fakt, że czynności prowadzone są z takim zapałem i intensywnością świadczyć może o czymś, o czym opinia publiczna nie została poinformowana. Nic więc dziwnego, że pojawiają się różne teorie, spekulacje i domysły. Jak poinformowała w krótkim komunikacie prokurator Joanna Smorczewska po weekendzie zaplanowano przeprowadzenie sekcji zwłok zmarłego.

Po śmierci profesora krótkie oświadczenie wydała najbliższa rodzina, w którym poproszono o uszanowanie prywatności rodziny. Podziękowano też za słowa otuchy oraz wszelkie wsparcie.

Notka biograficzna profesora

Profesor Marian Zembala urodził się w 1950 roku w Krzepicach. W późniejszych latach mieszkał w Tarnowskich Górach. W swojej karierze zawodowej miał wybitne osiągnięcia w zakresie kardiochirurgii oraz transplantologii. Był wieloletnim dyrektorem zabrzańskiego Śląskiego Centrum Chorób Serca, które jest jednym z czołowych w kraju o tym profilu i uczniem profesora Religi. To on asystował mu podczas pierwszego udanego przeszczepu serca w Polsce. W roku 1997 również jako pierwszy w Polsce dokonał transplantacji pojedynczego płuca a cztery lata później w2001 roku pomyślnie przeszczepił choremu płuca i serce w trakcie jednego zabiegu.

Zembala był członkiem Polskiej Akademii Nauk, krajowym konsultantem ds kardiochirurgii a także pierwszym Polakiem na stanowisku prezesa Europejskiego Towarzystwa Chirurgów Serca i Torakochirurgów.

W roku 2012 lekarza uhonorowano papieskim medalem Pro Ecclesia et Pontifice – Dla Kościoła i Papieża, które jest jednym z najwyższych odznaczeń, jakie papież przyznaje świeckim. W 2015 roku od czerwca do listopada pełnił funkcję ministra zdrowia w rządzie PO – PSL premier Ewy Kopacz, jednocześnie był też posłem ówczesnej partii rządzącej.