Rotawirus w poznańskim ośrodku noclegowym dla uchodźców z Ukrainy

Wielkopolski Urząd Wojewódzki poinformował o pojawieniu się zakażeń rotawirusem w punkcie noclegowym w Poznaniu. Wraz z uchodźcami z Ukrainy powracają niektóre nieznane już u nas choroby. W ośrodkach noclegowych dla uchodźców z Ukrainy pojawiły się liczne przypadki zachorowań na skutek zakażenia rotawirusem. Najwięcej z nich odnotowano w hali Arena, jednak jak zapewnia dyrektor poznańskiego Wydziału Infrastruktury i Rolnictwa WUW Tomasz Małyszka, na tę chwile sytuacja jest opanowana.

Rotawirus w poznańskiej Arenie

Przypadki występowania rotawirusa zgłosili w ostatnich dniach między innymi wolontariusze, którzy pomagają w obsłudze w punktach noclegowych dla ukraińskich uchodźców. Pierwsze sygnały i symptomy u chorych wskazywały na wystąpienie grypy żołądkowej, tzw. jelitówki, jednak szybko okazało się, że źródłem problemu jest rotawirus. Powoduje to, że konieczne są inne metody walki z zakażeniem. W przypadku grypy jelitowej jej źródło jest w pokarmie, ponieważ jednak jest to rotawirus toteż rozprzestrzenia się on w powietrzu, nad czym zdecydowanie trudniej zapanować.

Tomasz Małyszka przyznał, że szczególnie trudne pod tym względem były dwie kolejne noce, ze środy na czwartek i z czwartku na piątek w bieżącym tygodniu. W tym czasie pojawiło się kilkanaście zachorowań, z czego większość u dzieci. Osoby, które wymagały pilnej pomocy skierowano na doraźną pomoc do szpitala, żadne z dzieci jednak nie musiało tam pozostać i wszystkie wróciły do punktu noclegowego. Sytuacja poprawiła się kolejnej nocy po podaniu wszystkim elektrolitów.

Fachowa pomoc na miejscu

Małyszka podkreślił, że w hali Arena, przekształconej w punkt tymczasowego pobytu dla uchodźców jest cały czas pomoc medyczna. Na miejscu jest lekarz oraz ratownik medyczny. W udzielaniu pierwszej pomocy pomagają posiadający stosowne uprawnienia strażacy, harcerze i pozostali wolontariusze. Wyposażenie punktu medycznego jest poszerzane i wyposażane w sprzęt i stojaki do kroplówek, aby były na miejscu w razie potrzeby.

Według stanu na godzinę 6 rano w piątek 18 marca w haki Arena przebywało około 700 uchodźców. W późniejszych godzinach zostało między 500 a 600. W tym samym czasie przygotowywano też łóżka dla kolejnej grupy Ukraińców potrzebujących noclegu.