We wtorek 10 maja w wieku 88 lat zmarł Leonid Krawczuk pierwszy prezydent niepodległego państwa ukraińskiego. Polityk był jednym z sygnatariuszy porozumień białowieskich, które formalnie zakończyły istnienie ZSRR. Na czele Ukrainy Krawczuk stał w latach 1991-1994. Wiadomość o śmierci byłej głowy państwa potwierdził Dmytro Razumkow, szef ukraińskiego parlamentu informując, że odszedł człowiek, który przewodził krajowi w trudnych początkach jego współczesnej państwowości.
Umarł człowiek, któremu współczesna Ukraina wiele zawdzięcza. Serwis Ukraińska Prawda podał, że były prezydent zmarł po długiej i ciężkiej chorobie. W połowie ubiegłego roku przeszedł operację serca.
Leonid Krawczuk urodził się 10 stycznia w 1943 roku w Wielkim Żytyniu w obecnym obwodzie rówieńskim. Zdobył wykształcenie ekonomiczne. W czasach ZSRR należał do komunistycznej partii Radzieckiej Ukrainy a jego kariera była dosyć typowa dla ówczesnych działaczy. Pod koniec lat 80-tych XX wieku awansował na pozycję sekretarza w KC Komunistycznej Partii Ukrainy ds. ideologii oraz Biura Politycznego KC KPU. W 1990 roku wybrany został przewodniczącym Rady najwyższej radzieckiej republiki Ukrainy. W kolejnym roku Krawczuk wystąpił z partii co później tłumaczył faktem o wielkim głodzie na Ukrainie zorganizowanym przez wadze radzieckie, o którym się dowiedział.
Wśród jego niewątpliwych zasług wymienia się uchwalenie w sierpniu 1991 roku przez parlament radzieckiej republiki Ukrainy Aktu Niepodległości, który jeszcze w grudniu tego samego roku uzyskał poparcie w referendum. To z kolei przyczyniło się do rozpadu Związku Radzieckiego. Równolegle z referendum miały miejsce wybory prezydenckie, w których Krawczuk już w I turze odniósł zwycięstwo.
8 grudnia 1991 roku pierwszy przywódca niepodległej Ukrainy wspólnie z przewodniczącym białoruskiego parlamentu Stanisławem Szuszkiewiczem oraz prezydentem Rosji Borysem Jelcynem zdecydował o likwidacji ZSRR i powołaniu w jego miejsce Wspólnoty Niepodległych Państw. Wskutek porozumień białowieskich jedno z największych imperiów w dziejach przestało istnieć.