Zmarł niedoszły prezydent Białorusi Aleksander Prószyński. Miał 88 lat

W wieku 88 lat na Białorusi zmarł niedoszły prezydent tego kraju Alexander hrabia Pruszyński.

Alexander Pruszyński był synem polskiego dyplomaty i poety Ksawerego Pruszyńskiego oraz jego żony Marii z Meysztowiczów. Urodził się w 1934 roku w posiadłości swojego dziadka Oskara Meysztowicza w Rohoźnicy na Grodzieńszczyźnie. Po wojnie oraz zmianach terytorialnych wyemigrował do Polski. W późniejszym czasie przeniósł się do Holandii, skąd wrócił do kraju, aby ponownie na początku lat 70-tych wyemigrować na Zachód. Mieszkał w krajach takich jak USA, Francja czy Kanada. W latach 90-tych XX wieku podjął się prowadzenia działalności politycznej i społecznej na Białorusi, jednak nie odniósł w tym zakresie większych sukcesów. W roku 1994 zamierzał kandydować w wyborach prezydenckich, jednak jego kandydatura nie została zaakceptowana. Za swoją działalność wielokrotnie był zatrzymywany i aresztowany przez białoruską milicję. Karano go też grzywnami za liczne demonstracje polityczne, bowiem nie bał się na głos krytykować działań władz kraju.

Pruszyński jest autorem książki „Co Żydzi winni Polakom”, którą przetłumaczono na język angielski, a następnie wydano w Kanadzie i USA. W roku 2014 pojawiła się w sprzedaży jego kolejna publikacja książkowa „Kijowski Majdan”.
Informację o śmierci Pruszyńskiego, powołując się na krewnych i rodzinę zmarłego, przekazał opozycyjny serwis charter97.org.