Zmarł młody utalentowany pływak ze Śląska

We środę 9 lutego nagle zmarł młody utalentowany pływak ze Śląska, Michał Kapias. Miał zaledwie 22 lata i po swoim odejściu pozostawił pustkę, której nikt i nic nie zapełni.

Zmarł obiecujący młody pływak

Michał Kapias był wychowankiem w klubuie Sikret Gliwice oraz zawodnikiem należącym do AZS AWF Katowice. Jego koledzy w pożegnalnym oświadczeniu napisali, że zmarł zdecydowanie za wcześnie, u progu błyskotliwej kariery. Wspominają go jako ciągle uśmiechniętego, skorego do żartów i zawsze chętnego do pomocy. Młody mężczyzna ukończył w klubie Sikret Gliwice trenerskie praktyki, jednak nie dane mu było spełnić się w tym zawodzie.

Imponujący dorobek

Młody pływak w swoim dorobku miał kilka złotych medali zdobytych w ramach Mistrzostw Śląska, a także stawał na wszystkich stopniach podium w imprezach Mistrzostw Polski zdobywając cztery złote, trzy srebrne i jeden brązowy medal. Należał też do kadry narodowej w ramach swojej grupy wiekowej. Do roku 2018 występował jako reprezentant gliwickiego klubu, później zaś zmienił barwy przenosząc się do AZS AWF Katowice.

Ogólną edukację Kapias rozpoczął w klasie sportowej o profilu pływackim Szkoły Podstawowej nr 28 w Gliwicach. Nikt nie mógł wówczas przypuszczać, że ten kilkuletni chłopak ma niebywały talent, który już wkrótce miał się objawić. Zaczęło to być widoczne około drugiej i trzeciej klasy kiedy to jego sportowe wyniki go wyróżniać. Zauważył to między innymi trener Michał Matuszewski, pod którego czujnym okiem chłopak się rozwijał i wkrótce znalazł się w czołówce polskich pływaków. Już jako 11-latek chłopak pobił 5 ówczesnych rekordów. Pod koniec 2021 roku Michał Kapias trafił do kadry narodowej.

Obiecujący zawodnik

Michał Kapias uważany był za jednego z najlepiej rokujących i najzdolniejszych młodych polskich pływaków. Swoją przygodę ze sportem rozpoczął w wieku 11 lat uczęszczając na zajęcia z Aikido, co jednak po roku czasu mu się zwyczajnie znudziło więc zrezygnował z tych treningów.

Zmarłego młodego pływaka pożegnały oba kluby, zarówno dawny Sikret Gliwice jak i obecny AZF AWF Katowice. Nie podano oficjalnie co było przyczyną nagłej śmierci młodego pływaka. Nie jest wykluczone, że nastąpiła ona w krótkim czasie po przyjęciu preparatu na covid. Nie jest bowiem tajemnicą, że w ostatnich miesiącach nagle umierają młodzi sportowcy w sile wielu, którzy wcześniej przyjęli eksperymentalny zastrzyk.