Zmarł członek legendarnej grupy VOX

Nie żyje były członek legendarnej polskiej grupy VOX, Andrzej Kozioł. Informację o śmierci podał we czwartek 13 stycznia menadżer artysty, Bogdan Zep. Niewiele później o śmierci znanego muzyka poinformowało także na swoim profilu w mediach społecznościowych Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zespół VOX i jego historia

Andrzej Kozioł urodził się w Zamościu w 1949 roku. Był wokalistą w zespole muzycznym VOX, który został założony przez Witolda Paszta w końcówce lat 70-tych. Obaj panowie zanim dotarli na estradę, do debiutu na wielkiej scenie przygotowywali się przez wiele miesięcy. W tym czasie przesłuchali setki utworów najróżniejszych zespołów oraz solistów, które były dla nich inspiracją. Zespół ćwiczył w salach prób Telewizji Polskiej pod czujnym okiem ówczesnych specjalistów elementy ruchu scenicznego oraz tworzył kompleksową choreografię do utworów, które miały pojawić się na scenie.

Nauczycielem tańca dla członków młodego zespołu była Zofia Rudnicka, natomiast charakterystycznego stepowania uczył debiutantów mało wówczas znany Janusz Józefowicz. Lekcje języka angielskiego przed wielkim debiutem młodzi muzycy pobierali między innymi u prof. Zbigniewa Bubienia oraz Jerzego Siemasza. Nie można zapomnieć o wyjątkowych, oryginalnych i przyciągających oko kostiumach. Te projektowali dla członków zespołu tacy projektanci mody jak Jerzy Antkowiak, Grażyna Hase, Barbara Hoff albo Bernard Hanaoka.

Debiut grupy

Formacja VOX swój wielki dzień i debiut przed publicznością na wielkiej scenie miała na Międzynarodowej Wiośnie Estradowej w Poznaniu w roku 1979. Zaprezentowali wówczas swój utwór „Dwa życia, dwa nieba”. Zespół był także gościem na krajowych a także zagranicznych festiwalach piosenki, dzięki którym stawał się coraz bardziej widoczny, a co za tym idzie zauważalny.

Na swoim koncie grupa ma wiele przebojów z rozmaitych gatunków. W repertuarze zespołu są piosenki pop i funk, ballady, standardy jazzowe oraz utwory gospel. Grupa była więc wszechstronna i uniwersalna. Najlepiej znane utwory grupy to „Bananowy Song”, „Szczęśliwej drogi, już czas” oraz „Rycz mała, rycz”. Andrzej Kozioł odszedł z zespołu w 1997 roku. Później prowadził kawiarnię artystyczną, nagrywał spoty reklamowe oraz brał udział w nagraniach audiobooków.