W wieku 40 lat zmarł polski raper Pjus Karol Nowakowski

W wieku niespełna 40 lat we środę 12 stycznia 2022 roku zmarła gwiazda polskiej sceny hiphopowej Karok Pjus Nowakowski. Był pierwszą osobą na świecie, któremu dzięki operacji przywrócono słuch.

Informację o śmierci artysty podał jako jeden z pierwszych muzyczny portal CGM. Wkrótce smutną wiadomość o jego odejściu potwierdzili między innymi Stasiak oraz DJ Hubson. Przekazał ja także niedługo później w mediach społecznościowych przyjaciel muzyka fotograf Piotr Kucza, pisząc, że zmarły był dla niego niczym brat.

Kim był?

Karol Nowakowski urodził się we Wrocławiu w 1982 roku 31 marca. Na początku lat 90-tych przeniósł się do stolicy, a w 2002 roku rozpoczął swoją karierę muzyczną. Wspólnie z Ten Typ Mes oraz Łukaszem Stasiakiem powołał do istnienia grupę 2cztery7. W kolejnych latach jego głos pojawiał się na takich płytach jak „Eldo Eternia” oraz „Dizkret/Praktik IQ”. W 2008 roku ukazał się drugi album 2cztery7 „Spaleni innym słońcem”, w którym to projekcie gościnnie wzięli udział tacy przedstawiciele polskiej sceny hiphopowej jak Małolat, Pelson, Flow i Eldo. Molesta Ewenement Molesta i kumple.

W roku 2004 u rapera zdiagnozowano rzadko występującą chorobę neurofibromatozę typu 2, na skutek której z nerwach słuchowych rapera zaczęły zachodzić zmiany nowotworowe. Zebrane w akcji charytatywnej przez środowisko muzyczne środki pozwoliły na przeprowadzenie kilku operacji, w ramach których usunięto guzy nerwów słuchowych oraz guza kręgosłupa. Skutkiem zabiegów była jednak całkowita utrata słuchu przez artystę. Odzyskał go w 80% dzięki pionierskiej operacji wszczepienia dwóch implantów pniowych.

Po zakończeniu leczenia raper wydał płytę „Life After Deaf”, czyli „Życie Po Byciu Głuchym”. Znalazł się na niej między innymi utwór „Głośniej od bomb” dedykowany Plutonowi Głuchoniemych powstańców Powstania Warszawskiego. Kolejny album „Słowotwóry” ukazał się w 2017 roku. Zawierał on jednak utwory innych raperów, gdyż na skutek nawrotu nowotworu osłabł tym razem jego głos. W 2021 roku kilka miesięcy raper spędził w szpitalu. Kolejna operacja Neurofibromatozy Typu 2 miała się odbyć we środę 12 stycznia, jednak Karol Nowakowski jej nie doczekał, gdyż zmarł kilka godzin przed jej planowanym rozpoczęciem.